A gyes megállapításához – a gyermekgondozási díjjal (gyed) szemben – nincs szükség előzetes biztosítási idő igazolására, alanyi jogon jár, és a gyermekkel közös háztartásban élő bármelyik szülő igényelheti. Az ellátásra jogosult lehet a kiskorú szülő és a gyám is.
A gyermek neveléséhez segítséget jelent az is, hogy a nagyszülő is jogosultságot szerezhet a gyesre, ha az egyéb feltételeken túl, a gyermek az első életévét betöltötte, és a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik. A nagyszülő részére megállapítható gyes igénybevételéhez a szülőknek írásban nyilatkozniuk kell arról, hogy a gyesről lemondanak, egyetértenek az ellátásnak nagyszülő részéről történő igénylésével, továbbá a szülő háztartásában nincs másik olyan gyermek, akire tekintettel gyermekgondozást segítő ellátást folyósítanak.
A gyes havi összege gyermekenként azonos a szociális vetítési alap összegével, mely idén 28.500 forint. Ikergyermekek esetében az ellátás "többszörösen" jár, azaz megegyezik a szociális vetítési alap összegének és az ikergyermekek számának szorzatával.
A gyesben részesülő szülő ugyan nem folytathat kereső tevékenységet a gyermek féléves koráig, azonban azt követően akár teljes munkaidőben, jövedelemkorlátozás nélkül vállalhat munkát. A nagyszülőkre más szabályok vonatkoznak, ők a gyermek hároméves kora után, heti harminc órát meg nem haladó időtartamban dolgozhatnak. Ha a munkavégzés kizárólag a nagyszülő otthonában történik, nincs időkorlátozás.
Dávid Ferenc főosztályvezető
Békés Vármegyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály