Jó magyar pezsgőt venne? Van pár tippünk!

2016. december 30. 09:30 | behir.hu

Évtizedek elnyomása után a pezsgő kezd visszatérni a köztudatba, már nem csak szilveszteri szétspriccelésre használjuk. Egyre többen újra az elegáns italt látják benne, ami egy ünnepi pillanat csúcsa lehet – feltéve, hogy arra méltót veszünk.

Sokan tippelik, hogy a pezsgő úgy jön létre, hogy szénsavat adnak a borhoz, majd palackozzák. Ugyan ismerünk ilyen italt is, de az valami más – itt előbb savas, nem túl jó ízű alapbor kell. Ha valakinek erről mesélünk, egyből gyanakodni kezd, hogy a rosszul sikerült lőréből akkor pezsgőt csinálnak? Nem.

Ide nem félresikerült, ecetes, megtört vacak kell, hanem direkt ilyenre kialakított alap. Ehhez cukros tirázslikőrt és élesztőt adagolnak, majd zárt térben lezajlik a másodlagos erjedés – optimális esetben hosszú hónapokig, évekig.

Az ipar kétféle zárt teret tart számon. Az olcsóbb tételek tartályban születnek: ezek jellemzően a 800 forintos édes akármik, amiket szilveszterkor mások nyakába spriccelünk. Az eredeti, tradicionális, francia metódus alapján a nemes, finom és drágább verziókat palackban erjesztik.

Aki azt hinné, hogy ilyenek csak Champagne-ban születnek, téved: mifelénk már 1825-ben palackban erjesztettek a pozsonyi Hubertnél. (A második magyar pezsgő az Echs és Társáé volt 1835-ben, de a tatai Esterházy és a pécsi Littke is jelen volt a piacon már a Törley előtt.)

Mostani tesztünkbe a magyar pezsgőgyártás krémjét válogattuk be. Itt nincs tartályos tétel, mindet sok kézi munkát igénylő, de komplexebb ízeket adó méthode traditionnelle eljárással, vagyis a hagyományos champagne-i módszerrel készítették.

Az árak 3500 és 11 000 forint között mozognak – tény, hogy nem olcsók, de ha egy évben egy üveg pezsgőt veszünk, lehet, hogy megéri minőségi italt választani. Célunk egy hazai brut körkép volt, de sem a Sauskából, sem a Nobilisből nem találtunk ilyet, így a legközelebbi extra brut és extra dry verziókat vettük be a tesztbe – az árnyalatnyi különbség sokak számára észre sem vehető.

Az első helyen holtverseny alakult ki a Tokaj Nobilis és a Légli között, a második hely a Demeteré, a bronzérmet a Kreinbacher nyerte.

Ez most nem egy parizer- vagy löncshústeszt, ahol a mezőny vége ehetetlen dolgokkal van tele. Mind a hét most megkóstolt méthode traditionnelle pezsgő remek, kifinomult ital, bármelyiket ajánljuk – igaz, azoknak, aki most ismerkednek ezzel az itallal, javasoljuk, hogy ne csak a szilveszter hevében adjanak esélyt nekik.

 

Légli, Méthode Traditionnelle Brut 2013, 4750 Ft

Légli Ottó borait ismerjük és becsüljük, így kíváncsian szisszentettük le a dugót a pezsgő palackjáról is. Izgalmas párosításként rajnai rizlinget és fehérburgundit házasítottak: nehezen felejthető, igazán minőségi tétel.

Illatában nekem a barackvirágok diszkrét emléke jelent meg – lám, a fene sem gondolta, hogy így tér vissza a gyermekkor a sok száz barackfával. Íze ásványos, úgy emeli fel aromáit a szénsavak apró és sűrű regimentje, mintha valami uralkodót kapnának a vállukra.

Holtversenyben jár az arany.

 

Tokaj Nobilis, Extra Dry, 2013, 4950 Ft

Extra dry, vagyis egy gyenge árnyalatnyit édesebb a többinél: a palackjában ott van Tokaj legszebbik arca. Teljes egészében furmint, a Csirke-mál dűlőből szüretelve. 18 hónapig tartották seprőn – 15 gramm a maradék cukra.

Ha valamire használjuk a mezőnyből a krémes kifejezést, akkor ez az: buborékai aprók, szépen gömbölyödnek bele a szájba, kiemelik a furmint őszibarackos-körtés jegyeit, amiket természetesen körbeölel a szőlő saját zamata. Az Origóban ez is nyert.

 

Demeter Zoltán, Brut 2013, 10 900 Ft

Árban rekorder a magyar pezsgők között – nagy kérdés, megéri-e. Lelkesen tolnánk be egy nemzetközi összehasonító tesztbe is, szerintünk megállná a helyét.

Nem tudja letagadni tokajiságát, és ez jó: a furmint a legjobb arcát mutatja, pajkos, de mégis teste van. Színe arany, a rendkívül apró buborékok olyanná teszik a pohárban, mintha a hetvenes évek flake-metal fényezését néznénk a kaliforniai napon megcsillanó izomautón.

Illata diszkréten élesztős, savai korrektek, hozzák a hátukon a körtét és a birsalmasajtot. Lecsengése hosszú, jólesik behunyni szemet, szájat, és élvezni, ahogy nagyon lassan tovatűnik. Az egyetlen, amelynek palackja a speciális dugójával visszazárható.

 

Kreinbacher, Brut Classic, 4100 Ft

Sok borász hobbiból vagy presztízsből játszik a pezsgővel, de a Kreinbacher komolyan gondolja, hazai viszonyok között elég komoly mennyiséget állítanak elő – egyes tételeiket a világbajnokság zsűrije is arannyal jutalmazta. Házasítás: somlói furmint és chardonnay feküdt össze, minden palackot legalább 22 hónapig érlelnek.

Illata citrusos, többünknek a beérett pomeló és a grépfrút ugrott be, miközben ott a kötelező, utóerjesztés adta halvány kenyeresség. Jolly joker, amely nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét.

 

François, 2012, 3550 Ft

Aki nem ismeri a tradicionális metódussal készített hazai pezsgők történetét, valami rossz francia kamunak gondolhatja a François márkanevet. Pedig nem így van – Törley még 1886-ban hozta Magyarországra a francia pezsgőmestert, Louis François-t, aki később önállósította magát, és Budafokon, az Anna utcában megcsinálta a maga szerencséjét.

Az 1944. augusztusi hat bomba sajnos a nullával tette egyenlővé a pincészetet, így a család a háború után nem folytatta – a márkanév ma már a Törleyhez tartozik.

A közepesen intenzív buborékokat észleljük először. Az ízek közül a rozskenyér jön, majd lassan kinyílik a pezsgő: citrusok és rózsalevél – tisztességes, harmonikus tétel, amiből jól kiérezni az etyeki borvidék meszes jegyeit.

 

Törley, Chardonnay Brut, 4150 Ft

Ha valaki szereti a borban a chardonnay tipikus és karakteres ízét, ezt a blanc de blancs-t értékelni fogja. Az Etyek-Budai borvidék hasonlít leginkább a Champagne régióhoz; nem véletlen, hogy egykor Törley József is itt kötött ki, amikor alapborokat keresett.

A cég csúcspezsgőiben is a klasszikus, elegáns vonalat követik, megpróbálják a francia stílust továbbvinni a főváros mellett: annyit érzünk az élesztőből, amennyit illik, a buborékok úgy lökik meg az ananászos, settenkedően citrusos ízeket, ahogy azt kell. Jó ár-érték arányú, szép ital.

 

Sauska Tokaji Extra Brut, 6950 Ft

A cég nem készít brut pezsgőt, csak extra brut szerepel a kínálatukban. A cukor mindössze 6 gramm benne, így kicsivel markánsabb a többinél – aki szereti, annak ez öröm. Az utóbbi évek pezsgőforradalmának hála, már látjuk, milyen nagy lehet a tokaji pezsgő: ez a furmint, hárslevelű és chardonnay házasítás is mindent tud, amibe bele lehet szeretni.

Tényleg elegáns: a furmint dominanciája letagadhatatlan, apró és szinte zsírosan teltnek ható buborékai remekül segítenek rá a körtés és almás ízhullámokra. Kíváncsian várjuk, hogy a mostani két pezsgőjükön túl mire számíthatunk tőlük a jövőben.

Forrás: Origo

FEL