– Egyelőre félházas karácsonyra készülnek a szállodákban, a szilveszteri időszakra viszont már ígéretesebb a kép az előfoglalások alapján – mondta el a Világgazdaságnak Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke. Kiemelte, hogy elkerülhetetlen a két számjegyű áremelés, amit sajnos éppen akkor kell meglépni, amikor a kereslet alacsony, vagy épp visszaépülne a járványhullámok közepette.
– A rezsiköltségek olyan mértékben szálltak el, hogy a pluszteher kigazdálkodhatatlanná vált a bevételből. Az éves energiaszerződések őszi újrakötése négyszeres gáz-, valamint két és félszeresére nőtt áramárakon történt, ami például egy százszobás wellnesshotelnek éves szinten százmillió forintos többletköltséget okoz. Drágult a munkaerő, és az élelmiszerek beszerzési ára is jócskán emelkedett, mindezek együtt pedig olyan nagyságrendű pluszkiadást eredményeznek, ami 10-25 százalékos áremeléshez vezet. Az áremelési kényszert fokozza a forint-euró árfolyam változása, amely éves alapon csaknem 9 százalékos árfolyamveszteséget okozott már októberben – foglalta össze a szállodaszövetség elnöke.
A MSZÉSZ nemrég közzétett jelentéséből kiderült, hogy országszerte 220 szálloda még üzemszünetet tartott októberben, vagy időközben végleg bezárták, a 2019-ben működő 982 egység helyett csak 772 volt a piacon. A KSH statisztikáit összegző jelentés szerint a hazai szállodák teljes bruttó forgalma 32,8 milliárd forint volt, ami 121,3 százalékkal nagyobb a tavalyinál, de 28,5 százalékkal kevesebb a 2019. októberi bevételnél. Éves szinten még nagyobb, 53,7 százalékos az elmaradás 2019-hez mérten, az első négy és fél hónap korlátozásai, valamint a döntően csak az üzleti céllal utazó vendégekre szűkült forgalom miatt.
Forrás: Világgazdaság