Májusban esett szó arról, hogy 2021 januárjától betiltanák Magyarországon az egyszer használatos műanyagokat. A műanyag italpoharak és más egyszer használatos műanyag termékek mellett a könnyű, eldobható zacskók tűnnek majd el boltokból, az előzetes tervek szerint az unió által szabott határidő előtt. Hogy ez pontosan milyen termékeket érint, és mit nyer vele a világ, itt olvasható.
Kicsit később aztán visszavonta a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azt a törvényjavaslatot, amely az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szólt, a járványhelyzetre hivatkozva. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium azt írta, a kormány továbbra is támogatja az egyszer használatos műanyagok kivezetését, csak az időzítés változott. Hogy ez milyen hatásokkal járhatna, és hiba-e, azzal itt foglalkoztunk bővebben. Ezt a tiltást fogadta most el a parlament.
Nem összességében a műanyagokkal van baj, hanem az egyszer használatos, eldobható műanyag termékekkel. Becslések szerint az óceánokban 150 millió tonna műanyaghulladék úszik, és ez a mennyiség évente 8 millióval nő – ez percenként 15 tonna szemét. Egy sokat idézett előrejelzés szerint, ha így folytatjuk, harminc éven belül több műanyag lesz az óceánokban, mint amennyi hal.
Forrás: Index