Házisertés ASP: minden vizsgált minta negatív eredményt mutatott

08:25 | behir.hu

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a június elején azonosított szabolcsi kitörés óta. A hatóság tájékoztatása szerint a járványhoz kapcsolódó vizsgálatok során minden levett minta negatív eredményt adott.

Június 3-án a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vállaj térségében mutatták ki a vírust egy mintegy háromezer egyedet tartó sertéstelepen. Ez volt az első olyan eset Magyarországon, amikor házisertés-állományban igazolták az afrikai sertéspestis jelenlétét.

A fertőzés észlelését követően az érintett telepet lezárták, az állomány felszámolása és a szükséges fertőtlenítés rövid időn belül megtörtént. A szakemberek ezt követően a három kilométeres védőkörzetben és a tíz kilométeres megfigyelési körzetben valamennyi sertéstartó telepet ellenőrizték, valamint mintavételeket végeztek.

A Nébih laboratóriuma összesen mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált meg. A járványügyi nyomozás részeként azonosított kontaktgazdaságokban és az érintett teleppel kapcsolatban álló vágóhidakon is ellenőrzéseket végeztek. A laboratóriumi eredmények minden esetben negatívnak bizonyultak, így újabb fertőzés gyanúja eddig nem merült fel.

Az eddigi vizsgálatok alapján valószínűsíthető, hogy a vírus közvetett módon, vaddisznókkal történő érintkezés révén kerülhetett a telepre. A hatóság szerint ezt támasztja alá az is, hogy a térségben az elmúlt időszakban emelkedett a vaddisznók között kimutatott ASP-esetek száma.

A Nébih továbbra is arra kéri a sertéstartókat, hogy fokozott figyelemmel tartsák be a járványvédelmi előírásokat. Amennyiben az állományban hirtelen jelentkező lázas megbetegedést, elhullást vagy vérzéses tüneteket tapasztalnak, haladéktalanul értesítsék az állatorvost.

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

További programok »

FEL