A Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal kezdte, hogy szerdán hosszú kormány ülést tartottak, amelyen – az elmúlt egy évhez hasonlóan – a háborús helyzetet értékelték. Mint mondta, a kormány támogatja azt az Országgyűlés előtt fekvő javaslatot, amely világossá teszi az álláspontot a háború ügyében. Szakértők szerint elhúzódó háborúra kell készülni, ezért a tárcavezető úgy fogalmazott: ha minden úgy megy, mint eddig, a szankciós válaszok negatív következményei is megmaradnak, amely elsősorban az energetikára van hatással. Gulyás megjegyezte: enyhe volt a tél, így a gáztározók most jó töltöttségi szinten állnak, de a betározási időszakban az árak várhatóan újra nőnek majd.
„Ha a negatív tendenciát meg akarjuk állítani, béketárgyalásra és fegyverszünetre van szükség” – jelentette ki a miniszter, aki azt is hangsúlyozta: a kormány elítéli az orosz agressziót, segíti a kárpátaljai magyarokat és az ukránokat. „Sokan és sokat gondoskodtak a háború elől menekülőkről, anyagilag is hozzájárulunk az ukrán állam működésének fenntartásához, ezt teszi az Európai Unió, az IMF és az Egyesült Államok is; nemcsak katonai értelemben van szükség támogatásra, hanem segélyekre is. Azt is láttuk, hogy a belpolitikai viszonyok nem változtak, a baloldal támogatja a szankciókat, fegyvereket szállítanának, belesodródnának a háborúban, de ez az emberek véleményével ellentétes, ezt mutatja a választás végeredménye is.”
A miniszter szerint a háború negatív következményei közé tartozik a negatív rekordokat döntögető infláció, amelyből Magyarország sem tudott kimaradni, hiszen átlagot meghaladó a pénzromlás mértéke. „Ez abból adódik, hogy közel vagyunk a háborúhoz és nagyobb a kitettségünk az energiaárakkal szemben. Az első kedvező jel, hogy talán túl vagyunk az infláció csúcspontján. Választ kell találni arra, hogy mi az infláció oka, mert ez a kezelés helyes megtalálásának feltétele. Mindez külső okokra vezethető vissza: a háborúra, a szankciókra” – sorolta a tárcavezető. Hozzátette: olyan döntéseket kell hozni, amelyek a leggyorsabban csökkentik az inflációt, a kormányzati szándék az, hogy ez egy számjegyű legyen az év végére, a másik cél a családok, nyugdíjasok, kis- és középvállalkozások védelme.
Az Európai Statisztikai Hivatal adataiból egyértelmű, hogy a magyar családoknak kell a legkevesebbet fizetni a villanyért és a gázért – húzta alá Gulyás, aki rámutatott, hogy az infláció elviseléséért a kormány gyármentő hitel és garanciaprogramot hirdetett, kiterjesztette a kamatstopot a kkv-kra, új nemzeti tőkeholding rendszert hozott létre, agrárhitelmoratóriumot hirdetett, megemelte a munkába járás támogatásának mértékét, minimálbért és garantált bérminimumot emelt, visszaállította a 13. havi nyugdíjat, az élelmiszer árstoppal pedig a legszegényebbeket segíti. Hozzátette: a lakossági kamatstop 350 ezer családot véd, a szociális tűzifa programot is meghosszabbították.
Gulyás Gergely egyúttal közölte, hogy a Baross Gábor Programban a vállalati hitelforrás keretét 300 milliárdról 1000 milliárd forintra emelték és kitért arra is, hogy a gyermekvédelmi törvénnyel kapcsolatos vitában a kormány ellenkeresetet indított.