Gulyás: November 15-től nem lehet drágább 480 forintnál egy liter üzemanyag

2021. november 11. 11:12 | Varga Diána

Három hónapra felső árban rögzíti a kormány a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát, vagyis 480 forintnál nem kerülhet többe az üzemanyag literje – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön.

 

Koronavírus-járvány

Gulyás Gergely a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos aktualitásokkal kezdte a csütörtöki kormányinfót: mint mondta, a negyedik hullám abban különbözik az előzőktől, hogy van fegyver a vírus ellen, mégpedig az oltás. Hangsúlyozta: 100 oltást kapott emberből átlagosan 1 betegszik meg, ők is enyhébb tünetekkel vészeli át a fertőzést. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a múlt héten a Pfizer nyilvánosságra hozta, hogy az oltások hatékonysága 6 hónap után csökken, ezért mindenkinek azt javasolják, hogy vegye fel a harmadik oltást, mivel a megerősítő oltás az egyetlen garancia arra, hogy a védettség hatékonysága fennmarad.

 

Oltási akcióhét

A tárcavezető arra is rámutatott, hogy oltási akcióhetet indítanak, vagyis november 22-től 101 oltóponton előzetes bejelentkezés nélkül meg lehet kapni az első, második és harmadik oltást. Különösen fontosnak nevezte ezt az időseknél, de mint mondta a fiatalokat is erre ösztönzik. Szavai szerint az egészségügyi kapacitások bőségesen rendelkezésre állnak, ellátási zavar nem áll fenn, általános kötelező oltást nem rendeltek el, de lehetővé tették a munkáltatók számára, hogy elrendeljék azt, ez az államra is vonatkozik. Mint mondta, ez főként azoknak az esetében áll fenn, akik sok emberrel tartják a kapcsolatot, ilyenek a kormányablakokban, ügyfélszolgálatokon dolgozók, akiknek a vakcina felvétele december 15-ig kötelező. Azok, akik nem érintkeznek ügyfelekkel közvetlenül, nekik ez a határidő január 31-ig szól.

A miniszter a tanári érdekképviseletekre is kitért: úgy fogalmazott, a pedagógusok azok, akik a legtöbb gyermekkel találkoznak, foglalkoznak, ezért azt kérte, vegyék fel az oltást, a szakszervezetektől pedig azt szeretnék kérni, hogy a kormányt ellenfeleként, hanem szövetségeseként kezeljék. Megjegyezte: a jelenlegi adatok alapján nem lehet pontosan megmondani, hogy a járvány-hullám csúcsa mikor következik be, az biztos, hogy minél többen oltatnak, annál gyorsabban leszünk túl a negyedik hullámon.

 

Uniós energiaválság

A kormány tárgyalt a rezsiárakról is, és azt állapították meg, hogy Európában az energiaügyek rosszul állnak, energiaválság van, a földgáz ára 400 százalékkal drágult, ez a villamosenergia árát is feltolta 100 százalékkal. Gulyás rámutatott: Magyarországon kívül mindenhol emelkedett a rezsi ára, ami olyan válságot okozott, amit az európai országok nem tudtak elkerülni. Fontosnak nevezte, hogy Magyarország elkötelezett a fogyasztó háztartások és a kisvállalkozások számára biztosított rezsicsökkentés biztosítása iránt. 

 

Üzemanyagárak

A miniszter közölte, hogy a benzinárral is foglalkoztak, amely ugrásszerűen nőtt egy év alatt. Hozzátette: Magyarország még így is a 6-7. legolcsóbb országnak számít az európai államok közt, Máltán és Cipruson hasonlóak még az árak. A környező országok közül csak Horvátország rögzített felső árat. A tárcavezető azt is kijelentette: a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj ára a gazdaság működésére és az árakra is befolyással van, ezért november 15-től ezek literenkénti árát 480 forintos felső árban rögzítik, ennél drágább az üzemanyag nem lehet. Bíznak benne, hogy ez a lépés a gazdaság segítségére lesz és az inflációra is kedvezően hat. Újságírói kérdésre azt is közölte, hogy a felső ár három hónapig lesz érvényben, majd felülvizsgálják a kérdést.

 

Migráció

Gulyás Gergely szerint migrációs válság is kialakult Európában, melynek része az afganisztáni kivonulás okozta humanitárius katasztrófa és a fehér-orosz-lengyel határon kialakult helyzet. Mint mondta, Magyarország szolidáris Lengyelországgal, ezért amiben tud, segíti az államot, ezért a magyar kormány azt kérte, hogy a határvédelemmel összefüggő kiadásokat az Európai Bizottság térítse meg. A miniszter a határvédelem legeredményesebb módszerének a fizikai határtorlasz létesítését nevezte. Szavai szerint ez annak idején Magyarország kapcsán vitatott kérdés volt, mostanra azonban kerítést épített többek közt Görögország, Spanyolország, Bulgária, Észtország és Lettország. Azt is közölte: a Belügyminisztérium a határvédelmet megerősíti, önkénteseket vesz fel és kiképzést követően beveti őket néhány héten belül.

További programok »

FEL