Földönkívüli technológiák nyomában az új űrprojekt

2021. július 30. 08:25 | behir.hu

A Galileo idegen technológiák jelenlétét vizsgálja majd a bolygó körül, a projekt vezetője szerint ugyanis az Oumuamua („elsőként érkező távoli üzenet”) üstökös egy földönkívüli szonda lehet.

– Az új projekt a földönkívüli jelenlét bizonyítékainak feltárását bizonyítja úgy, hogy idegen technológiákat azonosít be a Naprendszerben, illetve akár a Földön is. A többi, szintén a földönkívülieket célzó projekttel szemben a Galileo nem idegen rádiójeleket vagy kódolt üzeneteket, hanem a közelben található fizikai tárgyakat keres és vizsgál majd – fogalmazott Avi Loeb projektvezető, a Harvard Egyetem csillagásza.

Az Oumuamua (egyébként az első olyan üstökös, amely a csillagközi térből érkezett a Naprendszerbe) kapcsán azért gyanakodik idegen technológiára, mert a 2017-ben elhaladó üstökös látszólag a gravitáció segítsége nélkül gyorsult. A Galileo tervezett tevékenységei között szerepel az Oumuamua-szerű objektumok vizsgálata és a Föld körül keringő idegen műholdak keresése. A mesterséges intelligenciát arra használják majd, hogy megkülönböztessék a természet, illetve az ember alkotta dolgokat minden mástól.

Érdekesség, hogy éppen magyar kutatók egy tanulmánya mutatott rá egy 2009-ben megjelent tudományos cikkben, hogy "az aszteroidák alakja a nagy számú mikrometeorral való apró, véletlenszerű ütközések következtében lecsiszolódik, és a hosszan tartó folyamat következtében korábbi alakjukon egy vagy több él jön létre, majd formájuk hosszúkássá válik." Az Astrophysical Journalben megjelent tanulmány szerint a Naprendszerben lévő aszteroidáknak nincs elég idejük a hosszúkás forma felvételéhez, hiszen útjuk során összeütközhetnek más objektumokkal, de akár szét is eshetnek a bolygók gravitációs hatása miatt.

– A csillagközi tér ritkább, kevesebb végzetes dolog akad egy ottani kisbolygó útjába, miközben mikroütközések folyamatosan érik. Az Oumuamua több százmillió éves utazása alatt szivarformára kopott a sok milliárd apró ütközéstől – tárta fel a tanulmány.

A Galileo projekt ezidáig már 1,7 millió dollárnyi adományt kapott a működésre. 

 

Forrás: gizmodo.com, The Astrophysical Journal

További programok »

Világ

Heti 2500-nál több kibertámadás: az oktatás a második leginkább támadott szektor

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva.
2024. november 12. 18:28
FEL