Elfogadta az Országgyűlés a választásokkal kapcsolatos jogszabályok módosítását. Mostantól, ha egy párt nem éri el az 1 százalékos küszöböt, akkor az adott szervezet összes jelöltje felel az állami kampánytámogatás visszafizetéséért. Arról is döntöttek a képviselők, hogy a helyi választási iroda vezetője fegyelmit kaphat, ha urnazárás után fél órával a szavazókörökben nem fejezték be a voksolást.
A választást érintő módosítások elfogadása miatt szigorúbb szabályok lépnek hatályba a kampánytámogatás visszafizetésére, emelletta választási plakátokon közzé kell tenni a megrendelő szervezet nevét, az átjelentkezések miatt a szavazatszámláló bizottságok nagyobb létszámmal működhetnek, a helyi választási iroda vezetője pedig fegyelmit kaphat, ha urnazárás után fél órával a szavazókörökben nem fejezték be a voksolást.
Mindenki felelős lesz, minden pártban
Részint a nem lakcímükön voksoló átjelentkezők számára kijelölt szavazóhelységek előtt az áprilisi választásokon is kialakult sorban állás problémáját orvosolná a választási eljárásról, illetve a kampányköltségek átláthatóságáról szóló módosító csomag – mondta korábban a javaslat egyik beterjesztőjeként az Országgyűlésben a fideszes Bajkai István.
A módosítás szigorítja a kamupártokra vonatkozó szankciókat is, így a jövőben nem csak a pártok tisztségviselőinek kellene felelniük saját vagyonukkal az állami kampánytámogatások visszafizetéséért,
amennyiben pártjuk nem éri el a választáson az egyszázalékos támogatottságot sem, hanem a szervezet listás és egyéni képviselőjelöltjeinek is. Sőt,az a párt, amelyik az előző országgyűlési választásokon folyósított állami kampánytámogatással nem számolt el, nem tarthatna igényt újabb kampánytámogatásra.
Módosították a választási átjelentkezés és a mozgóurnák igénylésének határidejét is, egyszerűsítették a névjegyzékkel kapcsolatos kérelmek benyújtását, továbbá előírták, hogy a választási plakátokon impresszumot kell feltüntetniük a hirdetőknek, kivéve, ha a párt vagy a jelölt megjelenik a plakáton. Mindemellett a levélszavazatok esetében tágabb határidőt szabtak a szavazólapok kiküldésére és visszaérkezésére, illetve pontosították a válaszborítékok érvényességének szabályait is.
Forrás: MTI/Origo