Több mint húszezer közalkalmazottra terjedhet ki a kulturális bérfejlesztési program – jelentette be Hoppál Péter egy budapesti sajtótájékoztatón. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára azt is elmondta, hogy a többi ágazati bérfejlesztés következtében megindult egy elvándorlási tendencia a kulturális területről, ennek megállítása érdekében a kormány minél hamarabb rendezné a kulturális közalkalmazottak keresetét.
A program a közalkalmazotti státuszban dolgozó, jellemzően állami és önkormányzati fenntartású intézmények 20 ezer 174 dolgozójára terjedhet ki - fogalmazott Hoppál. A kormány erre a programra 5,4 milliárd forint állami költségvetési forrást biztosít 2017-ben.
Hoppál Péter elmondása szerint az érintett közalkalmazottak 15 százalékos kulturális illetménypótlékban fognak részesülni. A kulturális illetménypótlék egy különálló modul, amelyet az eddigi bérükön felül fognak kapni a közalkalmazotti státuszban dolgozó munkatársak - jelezte az államtitkár. Hozzátette: a 15 százalékot a mostani minimálbéremelés és az egyéb programok következtében megemelkedő alsó bérhatárra fogják rátenni, mint egy következő lépcsőfokot.
Elmondta: a legalacsonyabb bérkategóriában dolgozók minimálisan bruttó 10 ezer 350 forint, a legmagasabb bérkategóriába tartozók 54 ezer 800 forintos béremelésre számíthatnak. A majdnem 20 ezer közalkalmazott vonatkozásában a középfokú végzettségűek körében mintegy 15 ezer forint, míg a felsőfokú végzettségűek esetében 30 ezer forint lesz az átlagos béremelkedés.
A közszférában sok éve nem emelkedtek a bérek, ami már komoly feszültségeket szült a dolgozók között is – reagált a hírre Medgyesi Pál. A Munkácsy Mihály múzeum igazgatóhelyettese bár pontos számokat még nem ismer, örömhírként tekint a mostani tervezett béremelésre, úgy fogalmazott, hogy elég komolyan tűnő emelés lesz, hogyha ez mind megvalósul.
A bérfejlesztés a könyvtárak alkalmazottait is érinti. A területen érzékelhető egyfajta elvándorlás a közoktatás világa felé, ugyanis a pedagógusi végzettségű munkavállalók számára vonzóbb az oktatási ágazatban kialakított életpályamodell. E folyamat megállítására is törekszik a kormány a tervezett kulturális illetménypótlék bevezetésével.
Rakonczás Szilvia, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója is örül az emelésnek. - Ez most nagyon jól fog jönni, hiszen csak a Békés Megyei Könyvtárra ha gondolok, akkor a munkatársak több mint felét érinti az emelés - fogalmazott.