– Önkéntesként mi a feladatod az alapítványnál?
– Bárki, aki itt tevékenykedik, az egyébként is az Országos Mentőszolgálatnál dolgozik. Mi május 1-jétől szeptember 1-jéig a balatonvilágosi autópálya-mérnökségnél vagyunk megtalálhatóak, a mentőszolgálatot önkéntesként segítve vonulunk a mentőmotorokon. A férjemmel egyébként Békéscsabán élünk, mindketten a mentőszolgálatnál dolgozunk aktívan, emellett, ahogy a szabadidőnk engedi, elmegyünk a Balatonra szolgálatot teljesíteni.
– Jellemzően honnan érkeznek mentőmotorosok a Balatonhoz?
– Nagyjából az egész országból, például Kecskemétről, Budapestről, Szombathelyről, mi pedig Békéscsabáról. Minden évben szoktunk toborozni újoncokat, tehát igazából bárki bárhonnan jelentkezhet a megfelelő végzettséggel, tehát nagymotoros vizsgával, illetve PÁV I-es vizsgával. Ez utóbbi a pályaalkalmassági vizsgálatot jelenti, amely révén megkülönböztető jelzést használó járművet vezethetünk a forgalomban. Tehát ez kell ahhoz, hogy fény- és hangjelzéssel tudjunk közlekedni.
Kép: Szegedi-Magda Krisztina
– Alapvetően mely szituációkban van rátok szükség?
– Rengeteg életmentési feladatunk szokott lenni. A nyár folyamán nagyon sokan utaznak a Balatonra és környékére. Általában rosszullétekhez, hőgutához, végtagtöréshez vagy közlekedési balesetekhez vonulunk, de ha valaki a vízben merül el, oda is kimegyünk. Mi az M7-es autópálya mellett állomásozunk, a pénteki, illetve a vasárnapi csúcsforgalomban rengeteg közlekedési baleset történik. A mentőmotorban az a jó, hogy nagyon gyorsan oda tudunk érni az adott helyszínre, de olyan helyekre is eljutunk, ahová a mentőautó nem tud. A mi dolgunk az, hogy minél gyorsabban megkezdjük az első ellátást.
– A Magyar Mentőmotor Alapítványnak jelenleg is zajik egy kampánya. Miért indult az adománygyűjtés?
– Fontos tudni, hogy mi teljesen önkéntes alapon, fizetség nélkül, szabadidőnkben veszünk részt az alapítvány munkájában. Jelenleg az eszközeinket is különböző támogatásokból, adó 1 százalékokból tudjuk beszerezni. Az idei Adjukössze kampányunkban egy ultrahang készülékre gyűjtünk. Nincs olyan egység ma Magyarországon, amely rendelkezik ilyen eszközzel, nagyon fontos lenne tehát beszerezni. A készülék a balatonvilágosi bázison vagy a mentőtiszti autónkra, vagy pedig a magasabb szintű motoros egységünkre kerülne, tehát oda, ahol mentőtiszt vagy mentőorvos teljesít szolgálatot. Felmerülhet a kérdés, hogy miért van szükség Békés megyei felajánlásokra. Erre azt tudom mondani, hogy tavaly is volt olyan páciensünk, aki Békéscsabáról érkezett nyaralni a Balatonra.
Krisztina és férje, Ádám. (Kép: Szegedi-Magda Krisztina)
A kampányról bővebben EZEN A LINKEN olvashatnak!
A Magyar Mentőmotor Alapítvány adószáma: 18019807-1-13