A Szervdonációs és Transzplantációs Európa Napot először 1996-ban rendezték meg Genfben, az Európa Tanács kezdeményezésére, amelyet az Egészségügyi Világszervezet 2005-ben Világnapnak nyilvánított. Ez a nap lehetőséget biztosít arra, hogy hálával és tisztelettel emlékezzünk az elhunyt szervdonorokra, és köszönetünket fejezzük ki az élő donorok előtt, akik döntésükkel életeket mentettek.
Október 12-én, az esemény délelőtti programjában a szervátültetés területén dolgozó orvosok és ápolók, szervátültetett sportolók és olimpikonok úszóváltóban, valamint labdarúgó mérkőzésen vettek részt. Délután ünnepi rendezvény keretei között a Belügyminisztérium Pro Vita díjakat adott át azoknak az élődonoroknak, akik az elmúlt év során szervet adományoztak szervátültetésre várakozó szerettüknek. A napot a hagyományos fáklyás felvonulás zárta a Vajdahunyadvártól a Hősök teréig, ahol egy perces néma csenddel emlékeztek meg az ismeretlen, szervadományozással életet mentő donorokról és azokról is, akik sajnálatos módon nem kapták meg időben a szükséges szervet.
Magyarországon vese, máj, szív, tüdő, hasnyálmirigy és kombinált vese-hasnyálmirigy átültetést végeznek. Így egy szervdonor akár 8 ember életét is megmentheti szerveivel és szövetek adományozásával még több emberen segíthet. Az OVSz felhívja a lakosság figyelmét a tudatosság fontosságára a szervadományozás kérdésében. Hazánkban a szervadományozás az ún. „feltételezett beleegyezés” elvén alapul, amely szerint a szervek felhasználhatók átültetés céljából, kivéve, ha valaki írásban tiltakozik ez ellen. Írásos hozzájárulás kizárólag kiskorú elhunyt szervdonor esetén szükséges. Fontos, hogy erről a döntésről beszéljünk szeretteinkkel, hogy ismerjék a végakaratunkat.
Az OVSz arra kéri a lakosságot, hogy kövessék a Szervdonációs és Transzplantációs Nap eseményeit (www.ovsz.hu/donornap), valamint az OVSz honlapját (www.ovsz.hu/oco/lakossagi-oldalak) és közösségi média felületeit, ahol fontos információkkal segítik a megfelelő tájékozottságot.
Minden életmentő szervátültetés egy szervadományozó döntésével kezdődik – zárul a közlemény.
Forrás: Országos Vérellátó Szolgálat