Együttműködés határok nélkül

2016. március 11. 10:53 | behir.hu

Mintegy 30 civil szervezet vett részt a Határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítése, fejlesztése címmel rendezett konferencián. A Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületének programján résztvevők információt kaphattak a Romániát és Magyarországot közösen érintő, 2014 és 2020 közötti pályázati időszakról, valamint jó gyakorlatokat is tanulhattak egymástól.

Civil szervezetek képviselői töltötték meg a Szlovák Kultúra Házát pénteken, ahol a határon átnyúló kulturális kapcsolatok álltak a középpontban. Balázsné Szabó Erzsébet, a battonyai Fodor Manó Helytörténeti Egyesület elnöke is fontosnak tartotta, hogy eljöjjön a találkozóra, hiszen romániai kapcsolatok erősítésével egy tájházat szeretnének létrehozni. Így a helyiek több kulturális programon vehetnének részt.

- Látjuk azt, hogy Pécskán és Tornyán milyen jól működnek ezek a tájházak, mennyi embert vonzanak. Mi egy kis határszéli település vagyunk, egy nagyon elmaradott térségben, nincs munkahely, nincs semmi lehetőség arra, hogy bármilyen kulturális eseményre elmenjenek a helyi emberek. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy egy tájház kialakításával az embereket egy kicsit bevonjuk a kulturális életbe – árulta el Balázsné Szabó Erzsébet, a Fodor Manó Helytörténeti Egyesület elnöke.

A tanácskozáson első körben arról kaptak tájékoztatást a jelenlévők, hogy milyen projekteket valósítottak meg a humán- és kulturális szférában dolgozó civil szervezetek 2007 és 2013 között. A konferencia ezzel is segítette a felkészülést a következő időszakra.

- A szervezetek, az informális közösségek nagyon jó kapcsolatokkal rendelkeznek, csak erről nem mindig tudunk. Ők pedig nem tudnak arról, hogy milyen forrásokat lehet szerezni, ha például megjelenik az INTERREG pályázat. Lehet, hogy önállóan nem tudják megoldani, de akár az önkormányzati, akár a vállalkozói szférával összejöhet az együttműködés – emelte ki Pocsajiné Fábián Magdolna, a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületének titkára.

Benda Roland programmenedzser elmondta, Magyarország és Románia négy-négy megyéje összesen 455 finanszírozott projektben vett részt, a következő időszakban pedig az a cél, hogy több civil kötődésű program jöjjön lére. A közösségi támogatás 189 millió euró lesz, erre jön 43 millió nemzeti társfinanszírozás, majd ezt az összeget egészítik ki a pályázók az önrészükkel. A pályázati kiírások a tervek szerint 2016 második felében jelennek majd meg.

FEL