Egyre több céget terelnek napelemes menekülőútra az egekbe szökő energiaárak

2022. február 3. 17:52 | behir.hu

A vállalkozások többsége az áramvásárlási szerződéseik kifutásával szembesül az energiapiaci hullámvasút buktatóival. Az extrém drágulás miatt egyre több cég vált napelemes rendszerre: még úgyis megtérül három-öt éven belül a beruházás, hogy időközben a napelemek ára is felment 50 százalékkal.

Bár jó ideje tudjuk, hogy fel kell készülnünk a magas energiaárak időszakára, minden előzetes várakozást felülmúlt, hogy az év végén már a 350-360 euró/megawattórás sávba lépett az árampiac – jelezte a Világgazdaságnak Mokry Tamás, a Tiszta Energiák Kft. ügyvezető-tulajdonosa. Nem érdemes számítani az árrobbanás előtti 40-50 euró körüli szint visszatérésére, de a mostani, tartósan 200 euró feletti ár sem reális.

Az egészséges állapot – a korábbi, 2008–2009-es válság utáni időszak tanulságait is figyelembe véve – az lenne, ha 100 euró környékén horgonyozna le az áramár.

A decemberi extrém drágulásnak alapvetően két oka van: az egyik az orosz tél, amely az európai piacra szánt gáztermelő-kapacitást is érintette, a másik pedig az átmeneti bizonytalanság Spanyolországban az afrikai tranzitországok miatt – fejtette ki. A két tényező együttesen nagy pánikot okozott, a hosszú távú folyamatokat tekintve azonban a szakértő szerint továbbra is a Covid-válság utáni fogyasztói igény robbanásának lehetünk a tanúi.

A globális gazdaság leállása túlkínálatot okozott az energiahordozók területén, a lendületes újraindulással viszont a kitermelés sem tudott lépést tartani, a váratlan és gyors keresletnövekedés pedig erőteljes árnövekedéssel párosult – mutatott rá Mokry Tamás. Az utóbbi időszak ok-okozati összefüggéseit vizsgálva ugyanakkor fontos szempont volt, hogy Ukrajnán át minimális a gázszállítás, nagyobb volumen csak Törökországon keresztül érkezik. Az Északi Áramlat hiába van készen, nem kapta még meg az engedélyeket. Lényeges az is, hogy míg világszinten Kína szívja el az energiaforrások jelentős részét, addig Európán belül Németország a legnagyobb felhasználó. A legnagyobb európai gazdaságban a 17 atomerőműből 11-et már bezártak, s az év végéig a fennmaradó hatra is lakatot tennének.

A zöldítési szándékot azonban árnyalja, hogy a növekvő német energiakereslet jobb híján francia atom-, illetve lengyel szénerőművekből elégítik ki. Bár az a kérdés, hogy miként legyen olcsó, hatékony és zöld az áramtermelés, továbbra is válaszra vár, az biztosnak látszik, hogy a folytatásban három fő tényező növeli tovább a keresletet. Ezek a közlekedés, illetve a fűtési rendszerek elektrifikálása, valamint a hidrogén ipari felhasználásának előtérbe kerülése. 

Mindebből a vállalatok többsége jó darabig mit sem érzékelt: a jellemzően egyéves időtartamra kötött áramvásárlási szerződés még tartott, ezáltal a villanyszámla sem ugrott meg – mondta a Tiszta Energiák Kft. ügyvezetője. Úgy véli, a múlt év végén, amikor újra megállapodtak, már sokan észlelték a volatilitás veszélyeit, igazán húsbavágó azonban az, amikor az első idei számlákat kell kifizetni. Mert 25-30 százalékos drágulást még elfogad a cégvezetők többsége, a 250-300 százalékos vagy akár annál is nagyobb emelkedés viszont olyan költségtétel, ami a vállalkozók nagy részének komoly fejfájást okoz.

Forrás: VG

 

További programok »

FEL