A cipők tisztán tartása többnyire a használaton múlik. Az, hogy hol, hogyan és milyen időben hordjuk a cipőt, nagyban befolyásolja annak állapotát, tisztítási igényét. Természetesen télen a fehér cipő annak, aki nem takarítja azt, botor választás, a szürke, és a barna ezzel szemben kevésbé igényli a törődést, bár ha velúr, hasított bőr, vagy valamilyen vászon lábbelit viselünk, azoknál a szín már nem tudja eltakarni a piszkot.
A legjobb választás nedves időre a kezelt bőr, a gumi és a vízzáró réteggel ellátott modern textilanyagból készült cipő.
Még mielőtt eljutnánk addig, hogy elromlik a cipő foglalkozzunk azzal, hogy ápoljuk azt a megfelelő szerekkel. A velúrhoz, hasított bőrhöz remek spray-ket, boxokat lehet kapni, de egy egyszerű száraz átkefélés is csodákra képes. A gumitalp tisztítására pedig a házi szappan, egy elhasznált fogkefével a legtöbb esetben tökéletes.
Általánosan el lehet mondani, hogy a kevésbé érzékeny anyagú lábbelik a legegyszerűbb impregnáló szerekkel védhetők meg. Az impregnáló szerek kiszorítják a vizet, így a nedves szennyeződéseket is. Maga a folyamat egyszerű, és a lábbeliket így könnyen varázsolhatjuk vízlepergetővé, de ügyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba az aeroszol használatát, hiszen általában sok környezetszennyező anyagot tartalmaznak.
Az ápolás pedig azért fontos, mert, mint már említettük, a cipők ökolábnyoma nem kicsi. Sem a gyártásuk, sem az általuk keltett hulladék nem elhanyagolható mértékű. Ha egy cipőt jól kezelünk, akár két évet hozzáadhatunk az élettartamához, sőt, ha cipészre bízzuk azt, akkor akár sokkal-sokkal többet is.
A csoszogók – köztük én – pedig igyekezzenek úgy sétálni mintha nem egy szobapapucsban lennének.