Persze nem csak az ünnepi alkalom fontos, hiszen ha tüzelő fűtő berendezéseink, gázüzemű egyéb berendezésink nincsenek, rendben könnyen tragédiába torkolhat a meghitt ünnep.
Ezzel kapcsolatosan a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság néhány, a biztonságot szolgáló hasznos tanácsot ad, hogy az év végi ünnepekről szép emlékeink maradjanak:
- Kérjük, ellenőriztessék kéményeket, tüzelő berendezéseiket, illetve gázüzemű berendezéseiket, a helyes tüzelőanyag használata nagyban segít az esetleges tragédia megelőzésében. A CO-, és füstérzékelő felszerelése nagyban növeli a család biztonságát.
- Figyeljenek az ünnepi díszek és eszközök szabályos és körültekintő vásárlására, használatára, hiszen a silány minőségű termékek könnyen tragédiát okozhatnak.
- Kérjük, gondoskodjanak az gyertyák, mécsesek biztonságos, stabil elhelyezéséről, hogy az még véletlenül se borulhasson fel, eshessen le, ezzel gondot okozva a későbbiekben.
- A világító berendezéseket, eszközöket úgy helyezzék el, rögzítsék és használják, hogy azok a környezetükre tűzveszélyt ne jelentsenek.
- Az égő gyertyák esetén vigyázzunk azok elhelyezésére, – környezetünkre gyújtási veszélyt ne jelentsenek – ne érje őket huzat vagy más nagyobb légmozgás, mivel ez a láng irányát és nagyságát megváltoztatja, ami a környezet meggyulladását okozhatja.
- Figyeljünk a meggyújtott gyertyára, csillagszóróra, mert az ezekről leváló, leeső szikrák, illetve égő részek beéghetnek a szőnyegbe, ágyhuzatba, ruházatba és meggyújthatják azt, ezért tegyünk alá tűzálló anyagú (fém, kerámia) alátéteket.
- Az égő gyertyákat, csillagszórókat ne hagyjuk felügyelet nélkül, hiszen figyelmetlenségünk következményeként jelentős kárt okozhat otthonunkban.
A karácsonyi és szilveszteri időszakban ügyeljünk arra is, hogy kisebb gyermekek ne maradjanak magukra a lakásban, ne legyen alkalmuk a gyertyákat, csillagszórókat egyéb tűz okozására alkalmas eszközöket felügyelet nélkül használni.
A későbbiekben fokozottan figyeljünk arra, hogy az ünnepek előrehaladtával a karácsonyi díszek nagy része lassan elszárad, figyelmetlenségünk alábbhagy, és ezzel még jobban megnő a meggyulladás veszélye.
Amennyiben tüzet, vagy arra utaló jelet, illetve CO-szivárgást észlelünk, haladéktalanul, hívjuk a 112-es telefonszámot.
Forrás: Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság