Az év gombája a bronzos vargánya lett

2019. január 6. 16:13 | behir.hu

Hagyománnyá vált, hogy a különböző szakmai szervezetek minden évben megválasztják a maguk szakterületén belül az adott év élőlényét. Így létezik az év madara, emlőse, rovara, fája, kétéltűje, hala, mint ahogy megválasztják az év gombáját is, ami ezúttal a bronzos vargánya lett.

Az év élőlénye mozgalom célja elsősorban az ismeretterjesztés, hiszen az aktuális év adott élőlényeiről sok-sok információ jelenik meg, népszerűsítő kampányok, programsorozatok szólnak róluk.

Ezek a kiemelt fajok a megismerésen keresztül hozzájárulnak a természettudatossághoz, illetve a környezeti neveléshez, elsősorban a jövő nemzedék szemléletformálásához.

A 2019-es év gombájának a tinóru nemzetségbe tartozó bronzos vargányát (Boletus aereus) választották. A gomba  magyar fajnevét a sötétbarna kalapján lévő bronz színű foltokról kapta. Ehető, ízletes csemegegombának számít, húsa fehér, aminek a színe nem is változik, jellegzetes gombaszagú és ízű. Melegkedvelő, dombvidéki faj, nyáron és kora ősszel terem.

A termőtestek változatos méretűek, az 5-30 centis kalapátmérőig minden méret előfordulhat. A kalap félgömb alakú, teljesen nem terül ki, nagyon húsos széle sokáig aláhajló. A fiatal gomba felszíne molyhos, később sima. Tönkje vaskos, hasas, esetleg hengeres, 5-15 cm hosszú, 5-10 cm vastag, színe barnás, a kalap felé világosodik, rajta a felső harmadban sűrű

A 2019-es év gombájának azért választották a bronzos vargányát, mert az erdei ökoszisztémában fontos szerepet tölt be. A tinóruk együtt élnek a fákkal, gyakran a társfa azonosítása segít a tinóru meghatározásában. A bronzos vargánya a tölggyel és a bükkel alkot gyökérkapcsolatot.

 

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Ezek is érdekelhetik

További programok »

FEL