Az érettségi alatt kikészülnek a fiatalok - a mozgás segít

2017. június 6. 08:04 | behir.hu

 

Még javában zajlik az érettségik és felvételik időszaka. A tanulás, és az ismeretanyag alapos elsajátítása elengedhetetlenül fontos a sikeres vizsgákhoz, a jó eredményekhez azonban kiegyensúlyozott lelkiállapotra, mentális kiegyensúlyozottságra is szükség van.

Ez utóbbiban pedig nagyon nagy szerepe van a mozgásnak – vallják a szakértők és az élsportolók, és ez a Magyar Diáksport Szövetség egyik fő érve is a rendszeres mozgás mellett.

A serdülés során jelentős idegrendszeri változások zajlanak le a fejlődő szervezetben. Gyakran szoronganak, a lelki változások fokozzák bennük az instabilitást, és az indulatszabályozásuk is kialakulatlan még. A teljesítményorientált iskolai elvárások év közben tovább növelik a fiatalok stressz-szintjét, az érettségi és a felvételi időszakában pedig megsokszorozódik a stressz-faktor. Nagyon fontos, hogy a szülők segítsenek kamasz gyerekeiknek ebben az időszakban.

 

Dr. Bagdy Emőke: A feszültség oldására kiváló megoldás a sport

Dr. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, a stresszkezelés és relaxáció elismert szakértője szerint a feszültség oldására kiváló és egészséges megoldás a sport. Az aktív testmozgás, különösen a nagy végtaglendítéseket tartalmazó gyakorlatok – úgy, mint karkörzés, törzshajlítás, kar- és láblendítés - kikapcsolják a szorongásközpontot és fokozzák az agyféltekék aktivitását. Ez pedig hatékony leküzdése lehet a stressz okozta „lebénulásnak”, annak az állapotnak, amikor felelés vagy vizsga során leblokkol a kamasz. A reggel vagy este végzett alapgyakorlatokat érdemes a szülőknek közösen elvégezni a gyermekükkel, és ezzel rászoktatni őket a napi rutinra, továbbá fontos, hogy aktív mozgásra biztassák a fiatalokat. Minden mozgásos aktivitás feszültségoldó, például a kerékpározás, úszás, futás sokat segíthet ebben az időszakban. A szakpszichológus szerint az a legjobb, ha a mozgás a fiatalok életének aktív részévé válik, és nemcsak az érettségi időszakban alkalmazzák, mint végső mentsvárat. A gyakori testmozgás ugyanis az állóképesség, erőnlét javítása mellett hozzásegíti a fiatalokat a mentális edzettséghez is, lehetővé teszi a stresszes állapot leküzdését, és segít a lelki és idegrendszeri egyensúly helyreállításában, fenntartásában.

Persze az is fontos, hogy ebben az érzelmileg, lelkileg felfokozott időszakban a szülők hogyan viselkednek gyermekükkel. Bagdy Emőke szerint a leghasznosabb, ha a parancsolás, számonkérés helyett inkább a gondoskodás jellemzi a felnőttek magatartását. A szakpszichológus azt tanácsolja a szülőknek, hogy inkább bátorítsák, mintsem számon kérjék gyermeküket. A szóbeli megfedés, utasítgatás ugyanis negatív hatást vált ki, míg a bátorítás és a sikerbe vetett bizalom építő hatású.

 

Berki Krisztián: A sportolás kitartásra, koncentráltságra és fegyelemre tanít

Berki Krisztián olimpiai bajnok tornász jelenleg a Debreceni Egyetem sportszervező szakán első éves hallgató. Ma már könnyen veszi a vizsgák és a versenyek okozta izgalmakat. Elmondása szerint ebben sokat segített neki a sport. A sportolás, versenyzés ugyanis kitartásra, koncentráltságra és fegyelemre tanít, mindezeknek pedig nagy haszna van a tanulásban is. Krisztián szerint a sport, különösen az élsport sok lemondással jár. Ha visszaemlékszik gyerekkorára, neki is nehéz volt elfogadni, hogy míg osztálytársai bulizni járnak, addig ő edzésre siet. Ma már azonban a sok siker, a sportban szerzett élmények mindenért kárpótolják. Az olimpiai bajnok szerint a tanulás során az a legfontosabb, hogy koncentráltan, fegyelmezetten álljunk neki a feladatnak.

A rendszeres mozgás iránti igény akkor tud beépülni a gyerekek életébe, ha megtalálják azt a mozgásformát, sportot, amelyet szívesen végeznek, amelyben sikeresek. Ezért fontos, hogy a szülők segítsék gyermeküket a megfelelő sportág kiválasztásában. Ebben nyújthat segítséget a Magyar Diáksport Szövetség által rendezett Diákolimpia® Fesztivál Debrecenben, amelynek június 24-i programjában számos sportág települ ki a Főnix Csarnokhoz. A sportágak, sporteszközök kipróbálása mellett a kilátogatók neves sportolókkal is találkozhatnak és játszhatnak, amely szintén segítheti a sporthoz való kötődést.

 

Forrás: Magyar Diáksport Szövetség

További programok »

FEL