Az Érdekes Újság Háborús Albuma - 1. rész

2020. szeptember 2. 14:23 | Ugrai Gábor

Az első világháború alatt igény volt arra, hogy az emberek a frontokon zajló eseményeket a hátországban is megismerhessék. Az Érdekes Újság megfelelt ennek a követelménynek, hiszen "a budapesti utca képének színeihez tartozik, hogy minden második sétáló ember kezében ott látható az Érdekes Ujság. Az utcán, a korzón, a villanyos kocsikban a közönség az Érdekes Ujság gyönyörű, mélynyomásu képeiben, változatos illusztrációban, tréfás és tanulságos tartalmában gyönyörködik.”.

A fényképeket Bojczán István, mindenki „Bojczija”, a Békéscsabai Jókai Színház műszaki háttérembere ajánlotta fel közlésre.

Az 1913-ban alapított Érdekes Újságnak egyik fontos célja volt, hogy ne csak a szöveggel, hanem a jó minőségű képekkel is hasson az olvasókra. Az első világháború megkövetelte, hogy a fronton zajló eseményeket (a cenzúra ellenőrzése mellett) minél szélesebb körben bemutassák az érdeklődőknek – akikben nem volt hiány. A lap 1914-től öt alkalommal is kiírt pályázatot „a legszebb, legérdekesebb, legszenzációsabb harctéri felvételekre” több ezer koronás díjazzással. A pályázatra beérkezett anyagból állították össze a 12-12 képet tartalmazó, 10 darab Háborús Albumot, melyet mindössze 1,5 koronáért árultak csomagolással és postaköltséggel együtt. Az első világháború befejezésének 10. évfordulójára az Országos Magyar Hadimúzeum Egyesület kezdeményezésére jelent meg a Világháború Képes Albuma kiadvány, mely a háború alatt megjelent 120 képet tartalmazta.

Az első öt kép mindegyikén láthatunk lovakat, melyeket milliós nagyságrendben alkalmaztak a hadat viselő országok: többek között a huszárok, a tüzérek, az ellátmány, a szállítás, a műszaki és egyéb alakulatok is. Az igény olyan nagy volt az egészséges lovak iránt, hogy Békéscsabán még lókórház is működött az első világháború alatt.

 

További programok »

FEL