Anno 1923 - Békés vármegye és a világ 1923. szeptember végén

2023. szeptember 30. 15:45 | Ugrai Gábor

Lassan véget ért a szeptember, de hírekből nem volt hiány. Hosszabb gondolatok a németekről, adomány a nősülőknek és a gimnazistáknak. Védelem a szőlőnek, baleset Szarvason és változások a harangozásban. Mindezek a 100 évvel ezelőtti BÉKÉS hasábjain.

Nemzetközi hír – Passzív ellenállás

 „Ez év januárjában vonultak be a francia csapatok Németországnak ugynevezett Ruhr- vidékére, amely talán az egész világnak legelső, leggazdagabb iparvidéke. Bevonultak azon a címen, hegy Németország nem teljesíti a jóvátételre vonatkozó kötelezettségét és igy Franciaországnak zálogot kell vennie, a német ipari termelést kell felügyelet és ellenőrzés alá vetnie.

Odaültek tehát a németnek a nyakára, kényszeriteni, sarkallni akarván a fokozott munkára és azzal a szándékkal, hegy a keresményt majd azután mind elszedik. Az egész hatalmas ipari termelés francia felügyelet alatt ment volna, az utolsó csavarig minden a franciák ellenőrzése mellett mehetett volna ki a gyárakból és a befolyó jövedelmeket Franciaország tette volna zsebre. Hogy ez minél több legyen, természetesen a franciák szabták volna meg a munkabéreket, az üzemi kiadásokat, a vállalkozói nyereséget. Ilyen szándékkal szemben természetesen nem tehettek egyebet a németek, minthogy azt mondták: nem dolgozunk. A gyárak igazgatóitól kezdve a fűtőig mindenki letette szerszámát és a gyárak álltak, a termelés a minimális lett. Úgy hívják ezt: passiva resistentia. Nyolc hónapon át tartott ez a passiv resistentia. A német kezek pihentek, a gyárak álltak, a franciák pedig büntettek, megtöltötték börtöneiket és kivégeztek vagy száz németet. Lényegben azonban mégis tehetetlenek voltak ezzel a passiv resistentiával szemben. A német ipar nem termelt, a jóvátételi összegre semmi sem gyűlt be. Ámde Henenins Agrippa találó példája itt is beigazolta a maga igazságát. Ehorvadott a dolgozni nem akaró kar és már-már megállóit egy hatalmas nép szívverése. A német közgazdaság omlott össze legelébb annak következtében, hogy a német ipar nem akart termelni. Nem akart termelni a franciák számára és igy nem termelt a saját maga számára sem. Ámde a franciák tudtak várni, de Németország nem bírta ki a termelésnek nyolc hónapon át való szünetelését. A német pénz értéke, az országnak semmiféle kivitele nem lévén, hihetetlen mélyre sülyedt, úgyszólván teljesen elértéktelenedett. A passiv resistentiát folytatni tehát annyi lett volna, mint teljes pusztulásra ítélni az országot. Ezt nem lehetett tenni, tehát a német kormány feladta eddigi ellenállását. A német nép dolgozni fog a francia szuronyokkal háta mögött, a német gyáros felveszi a munkát és a francia pénztáros fogja szedni gyára bevételeit. Egy hatalmas tanulság kínálkozik mindebből. Minden nyomorult és megalázott helyzetnek egy biztos gyógyszere van: a munka, a szükséghez mérten felfokozott munka és minden jobb helyzetre törekvésnek egy biztos csődje van: a munkával való felhagyás.”

 

Vármegyei hír – Örömhír

 

Országos hír – Változik a harangozás rendje

 
Vármegyei hír – Változik a menetrend

 
Békéscsabai hír – Jubileum adományokkal

 
Országos hír – Jaj a hamisítóknak!

 
Országos hír – Szenzáció a tőkén

Helyi hír – Baleset

 

Forrás

https://library.hungaricana.hu/hu/view/Bekes_1923/?pg=241&layout=s

Kép forrása

http://bekeswiki.bmk.hu/index.php/F%C3%A1jl:Fabryhaz_Bcs2018.jpg

 

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
16:46