Az ágyi poloskákkal kapcsolatban még mindig sok tévhit él a köztudatban, ez pedig megnehezítheti az ellenük való védekezést, az esetleges fertőzöttség kezelését. A következő tényekkel még azoknak is érdemes tisztában lenni, akik eddig még nem találkoztak az ágyi poloskákkal.
Ágyi poloska csak koszos helyen telepszik meg.
Nem egy olyan esetről lehet tudni, hogy luxusszállodákban szaporodtak el az ágyi poloskák, pedig ezekre igazán nem lehet jellemző, hogy nem ügyelnek a tisztaságra! Az igaz, hogy gyakoribbak az ágyi poloskák elhanyagolt környezetben, vagy olyan helyen, ahol sok limlomot halmoznak fel, de ennek oka elsősorban az, hogy könnyebben el tudnak bújni és nehezebb őket kiirtani.
Az ágyi poloskák csak éjjel támadnak.
Az ágyi poloska alapvetően éjjeli állat, valószínűbb, hogy éjjel csípi meg az embert (vagyis táplálkozik belőle), méghozzá azért, mert nagyon gyakran a matracokban, ágyneműben telepszenek meg, és az emberek testhője vonzza őket. Ugyanakkor nappal is készek csípni, ha biztonságban érzik magukat, ha kellően éhesek, és az áldozatuk is kellően nyugalomban van. Nappal is veszélyeztethetik például a mozgásképtelen betegeket, a kisbabákat, vagy éppen azokat, akik éjszaka dolgoznak, nappal pihennek. Éppen ezért, a fény sem ijeszti el őket, vagyis nem véd meg a csípéstől az, ha éjjelre is égve hagyunk egy kislámpát.
Ágyi poloska csak az ágyunkban telepszik meg.
Az apró élősködők elnevezése félrevezető lehet! Az igaz, hogy az ágyi poloskák nagyon gyakran a matracban vagy az ágynemű között érzik jól magukat (hiszen itt még a táplálékukhoz, vagyis az emberekhez is elég közel lehetnek), de szinte bármilyen textíliában elszaporodhatnak. Találhatunk ágyi poloskát a függönyökben és a szőnyegekben, kanapékban, ritkán használt ruhadarabok, bőröndök között, sőt még a háziállataink fekhelyén is. Azt sem szabad elfelejteni, hogy járművek textilborítású üléseiben is megbújhatnak, így előfordulhat az is, hogy vonatról, repülőgépről cipeljük haza őket kellemetlen szuvenírként.
Az ágyi poloska csípése szörnyű betegségeket terjeszt.
Azt jól tudjuk, hogy a szúnyogok, illetve kullancsok csípésével olyan mikrobák kerülhetnek a szervezetünkbe, melyek súlyos, akár halálos betegségeket okozhatnak. Ezek közé tartozik például a malária, a nyugat-nílusi láz vagy a Lyme-kór. Jelen tudásunk szerint azonban nincs olyan kórokozó, melyet az ágyi poloskák csípése terjesztene. Ez persze nem jelenti azt, hogy az ágyi poloska csípése ne lenne kellemetlen, és persze az is előfordulhat, hogy valakinél allergiás reakciót váltanak ki a csípések, melyek erős viszketéssel, a bőr kipirosodásával, a csípés helyének megduzzadásával járnak együtt. Az állandó vakarózás miatt pedig jelentős mértékben megnő annak az esélye, hogy a bőr kisebesedik és elfertőződik.
Forrás: Egészségkalauz