Adventi Áhitat címmel szervezett koncertet az Evangélikus Kistemplomban a szlovák konzulátus, a Szlovák Köztársaság Európai Unió tanácsi elnöksége alkalmából Békéscsabán. A repertoár széles volt, az előadóművészek többek közt szlovákok koledákkal, klasszikus művekkel és saját szerzeményekkel készültek a látogatók számára.
Szlovák népviseletbe öltözve, énekelve érkeztek az Evangélikus Kistemplomba a hagyományőrzők. A karácsony a család, a béke, a megértés és a boldogság ünnepe – indította köszöntőjét Igor Furdik főkonzul, aki hozzátette: 1993 január elsejére tehető a Szlovák Köztársaság létrejötte, azaz többszörös ünnep ez a szlovákságnak.
- Ez az eltelt 24 év sok is és persze kevés is, ha más államok fennállásához hasonlítjuk, de ez alatt az idő alatt a köztársaságunk az európai államok közösségének igen sikeres és jelentős állama lett. Ehhez részünkről is komoly erőfeszítésekre volt szükség és semmit nem kaptunk ingyen. A koncert is az elért eredmények tiszteletére valósul meg- hallotuk a Szlovák Köztársaság Konzulátusának főkonzulától Igor Furdiktól.
Az est előadóművészei:
Galda Levente szlovák nemzetiségi folklorista és hagyományőrző az általa alapított kulturális egyesületet tagjaival érkezett. Szlovák és magyar adventi, karácsonyi népdalokat hoztak a közönségnek. Az előadóművész már gyermekkora óta őrzi a magyarországi szlovák kultúrát. 10 éve alapította meg a Pilisszentkeresztért Kulturális Egyesületet.
A békéscsabai születésű Nagy Szilvia aki az Egri Gárdonyi Géza Színház művésze már számos darabban és fellépésen láthatta a nagy közönség. 2010-ben szerzett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán.
Vozár M. Krisztián zongoraművész 4 évesen kezdett el játszani a hangszeren. 32 éves koráig csak klasszikus zenét játszott. Számára a könnyűzenei orientáltság hozta meg a sikereket és a saját utat. Abban igyekszik sokrétű lenni és zeneszerzőként is tevékeny.
Együtt dolgozik Cseh István Príma-díjas gitárművésszel, elmondása szerint ez a legjobb projektje. Ezzel az együttműködéssel 2017 áprilisára meghívást kaptak Angliába. Rálik Szilvia nemzetközileg elismert opera énekesnő szórakoztatta a nagyérdeműt az est hátralévő részében.
A Békéscsabán született énekesnő a szegedi Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett diplomát magánének szakon, majd az egyetemi tagozaton folytatta tanulmányait. Énekelt Ausztriában, Svájcban, Németországban, Hollandiában, Franciaországban és Dániában. Szegeden, a Simándy József Énekversenyen kategóriájában első helyezést ért el 2000-ben, ugyanebben az évben elnyerte a Budapesti Opera Alapítvány ösztöndíját is. 2015-ben a szakma egyik legnagyobb elismerését Liszt Díjat kapott.
A Budapesti Magyar Állami Operaházban Wagner Siegfriedjében mutatkozott be. 2001-ben felvételt nyert az Operaház Stúdiójába, jelenleg a Magyar Állami Operaház magánénekese. Fellépett Mozart (Varázsfuvola), Bellini (Norma), Csajkovszkij (Pikk dáma), Verdi (Macbeth, Simon Boccanegra, Falstaff) és Szokolay (Vérnász) operáiban.