A Várfürdő medencéjének partján dőlt el, hogy ki a legerősebb erőemelésben

2023. július 16. 15:02 | Hidvégi Dávid

A medence partján döntötték el, hogy ki a legerősebb, miután második alkalommal adott otthont a Gyulai Várfürdő az Erőnek Erejével Regionális Erőemelő Tehetségkutató Versenynek. A versenyen a hobbi sportolók fekvenyomásban és felhúzásban indultak, melletük pedig azok a strandolók is kipróbálhatták a sportágat, akik a megmérettetés láttán kedvet kaptak az erőemeléshez.

Az Erőnek Erejével Regionális Erőemelő Tehetségkutató Versenyt Süli Tibor a Magyar Professzionális Erőemelő Liga vezetőivel közösen álmodta meg azzal a céllal, hogy egy buli versenyen keresztül népszerűsítsék a sportágat és felkutassák a dél-alföldi régió tehetséges fekvenyomóit és felhúzóit.

A Süli Tibor főszervező kérdésünkre elmondta: a Gyulai Várfürdő a tavalyi sikeres versenyt látva – amelyen 45-en indultak – arra kérte őt és a szövetséget, hogy idén is tartsák meg a megmérettetést a csúszdás medence partján. Hozzátette: szeretnének hagyományt teremteni Gyulán, hogy ez rendezvény a méltán híres, siófoki Balaton-parton megrendezett Muscle Beach erőemelő verseny nyomdokaiba lépjen. A két eseménynek köszönhetően a Magyar Professzionális Erőemelő Ligának nyáron két darab olyan strandos versenye van, amelyen magát a sportágat népszerűsítik. A komolyabb megmérettetéseiket tavasszal és ősszel szervezik meg, amelyeken a profi versenyzők guggolásban, fekvenyomásban és felhúzásban  is indulhatnak.

 

 

– A strandolók a verseny közben is ide jöhetnek és kipróbálhatják a sportágat, hiszen a verseny pad mellett még további két fekvenyomó padot helyeztünk ki erre a célra. Aki megpróbálja annak segítünk, jövőre pedig indulhat. Ez a sportág szinte kortalan, hiszen 14 éves kortól 99 éves korig is űzni lehet – emelte ki. Hangsúlyozta: a jövőben tervezik, hogy a guggolást is bevezessék, ezzel pedig az állandó versenyzőket, valamint a gyakorlat kedvelőit is megszólítanák.

Idén valamivel szerényebb mezőny gyűlt össze, hiszen a tavalyi versenyzők közül idén többen sem indultak, viszont ezúttal is számtalan újonc próbált szerencsét. Fevenyomásban és felhúzásban is nyolc-nyolc nevezés érkezett, így ezúttal a fiúk és a lányok együtt versenyeztek, külön kategóriákra bontva.

 

 

– Tavaly novemberben kezdtem el edzeni, az erőemelés pedig fél éve kezdett érdekelni, a barátnőm motivált, hogy induljak, akivel közösen járunk edzeni. Fekvenyomásban indulok, nagyon amatőr szinten, hiszen az eddigi csúcsom csupán 102,5 kiló és próbálom ezt teljesíteni a verseny alatt. Nyolcvanról kezdtem, fél év alatt 20 kilót erősödtem, ami szerintem egy jó eredmény, bízok benne az évek alatt tovább erősödöm majd – árulta el az egyik induló, a 24 esztendős Csizmadia József.

 

Erőemelő verseny menete

Alapvetően férfi és nő kategóriák vannak, amelyek súly és korcsoportra bontanak. Kategóriák ifjúsági: 14-19; junior: 20-23; open: 24-39; masters 1 40-49; masters 2 50-59; Masters 3 60-69 és Masters 4 70 felett. A gyulai verseny súlycsoportjai nők estében: -50, -60, -70, 70+; míg a férfiak: -60, -70, -85, -100, -115, 115+ volt. Mindkét fogásban azaz a fekvenyomásban és a felhúzásban is háromszor lehet próbálkozni és az nyer, aki a legtöbb súllyal teljesíti szabályosan a gyakorlatot. A versenyt három versenybírő figyeli, akik közül a főbíró vezényszavai alapján kell teljesíteni a gyakorlatot.

 

A fekvenyomás rövid leírása:
1. A versenyzőnek a hátán kell feküdnie, vállainak és fenekének érintenie kell a pad
felületét. A lábaknak szilárdan érinteniük kell a padlót. A fej helyzete választható.
2. A maximális fogásszélesség 81 cm. A rúdon a jelölést a mutatóujjnak takarnia kell.
A rudat a hüvelykujjal is át kell fogni.
3. A versenyző lába alá magasítót kérhet.
4. A versenyző kérhet a súly beadásához segítséget.
5. Amikor a versenyző segítséggel vagy anélkül kiemelte a villából a rudat, és stabilan
tartja, a START vezényszóra megkezdi a súly leengedését.
6. Mikor a rúd megáll a mellkason, a bíró PRESS vezényszóval megadja a jelet a
nyomásra. A vezényszó elhangzása után a versenyző a testhelyzetén már nem
változtathat.
7. Mikor a versenyző kinyomta a súlyzót, a rúd a kiindulási pontjára került, a bíró LE
vezényszavára visszahelyezi a villába.


Érvénytelen fekvenyomás okai:
1. A gyakorlat megkezdésekor, nyomásnál, vagy befejezése után a vezetőbíró jelének meg nem várása esetén.
2. A nyomás során a választott testhelyzet bármely megváltoztatása, amitől a fenék felemelkedik a padról, vagy a kezek oldalirányú elmozdítása a rúdon a vezetőbíró vezényszavai között. A lábak bármely túlzott mozgása vagy támasztásuk megváltoztatása a szigorúan vett gyakorlat ideje alatt.
3. Pattintani a rudat a mellkason.
4. Engedni, hogy a rúd a vezetőbíró jelszava után a mellkasba süllyedjen.
5. A nyomás közben vagy a gyakorlat befejeztével a kar jelentősen egyenetlen kiegyenesítése.
6. A rúd bármely lefelé irányuló mozgása a kinyomás közben.
7. A vezetőbíró vezényszavai között eltelt időben a lapozók hozzáérnek a rúdhoz.
8. A pad vagy a pad lábainak a versenyző általi bármely érintése esetén.

 

 


A felhúzás rövid leírása
1. A rúd a versenyző lába előtt vízszintesen fekszik, akinek a rudat tetszés szerint meg kell fognia két kézzel és fel kell emelnie, míg egyenesen áll. A rúd megállhat, azonban lefelé nem mozdulhat.
2. A versenyző a dobogó elülső, nézőtéri oldala felé néz.
3. A felhúzás végén a térdeknek ki kell egyenesedniük, a versenyző felegyenesedve áll.
4. A vezetőbírói jel a kéz lefelé irányuló mozgásából és a hangos "DOWN" vagy "LE" vezényszóból áll. A jelet csak akkor szabad megadni, ha a versenyző a rudat mozdulatlanul tartja, és láthatóan elérte a végső pozíciót. 5. A rúd minden megemelése vagy annak szándékos kísérlete fogáskísérletnek számít.


Érvénytelen felhúzás okai
1. A rúd bármilyen lefelé irányuló mozgása esetén, mielőtt eléri a végső pozíciót.
2. A versenyző nem áll kiegyenesedve.
3. Nem egyenesíti ki a térdeit a gyakorlat befejeztével.
4. Megtámasztani a rudat a combon a gyakorlat végrehajtása során. A megtámasztás alatt azt értjük, hogy a versenyző olyan testhelyzetet vesz fel, amelyet nem tudna megtartani a rúd és a tárcsák ellensúlyozó hatása nélkül.
5. A lábfejet elmozdítani előre, hátra, oldalra, amely lépésnek vagy botlásnak vehető.
6. Leereszteni a rudat a vezetőbíró jelzése előtt.
7. Megengedni, hogy a rúd úgy érjen vissza a dobogóra, hogy nem tartják kontrol alatt mindkét kézzel a rudat.

 

Galéria

További programok »

FEL