A medve nem játék! – Március 3-án ünnepeljük a vadvilág világnapját

2024. március 3. 06:20 | behir.hu

Március 3-án van a vadvilág világnapja, 2013-óta az ENSZ közgyűlésének döntése alapján ezen a napon a vadon élő növény-, és állatvilág sokszínűségét ünnepeljük – hívta fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

 Magyarország területének 22 százaléka áll hazai vagy európai uniós jogszabályi védelem alatt. Védett természeti értékként 782 növény- és 1193 állatfajt tartottak nyilván a legutóbbi, 2022-es adatok alapján, ebből 273 faj volt fokozottan védett.

Magyarországon 10 nemzeti park található, emellett 849 ezer hektáron 326 országos jelentőségű védett területtel, és 44 ezer hektár 1849 helyi jelentőségű védett területtel rendelkezik. A legutóbbi, 2023 februári adatok szerint az ország több mint 128 ezer gímszarvasnak, 369 ezer őznek, 55 ezer vaddisznónak, és 474 ezer mezei nyúlnak adott otthont.

Az ENSZ közgyűlése 2013-ban, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) aláírásának 40. évfordulója alkalmából nyilvánította március 3-át a vadvilág világnapjává (World Wildlife Day). A CITES mára több mint 36 ezer állat- és növényfaj, valamint azok részeinek, származékainak (például elefántcsont, korall, kaviár, hüllőbőrből készült táskák, faanyag) kereskedelmét szabályozza.

A világnappal felhívják a figyelmet azokra az értékekre és javakra, amelyekkel az élővilág hozzájárul az emberiség megélhetéséhez, személyes jólétünkhöz, továbbá hogy ráirányítsák a figyelmet az élővilág sokszínűségére, a vadon élő állat- és növényfajok kihalásának és az élővilágot érintő illegális kereskedelemnek a veszélyeire.

Forrás: KSH

További programok »

Világ

Heti 2500-nál több kibertámadás: az oktatás a második leginkább támadott szektor

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva.
2024. november 12. 18:28
FEL