Évente több mint tízezernyi tonna naptej ázik le a fürdőzők bőréről (és kerül az óceánok vizébe), úgyhogy nagyon nem mindegy, mi is van ezekben. Több alkotóelemről már bebizonyosodott, hogy szerepet játszanak a korallzátonyok pusztulásában, ezért például a Hawaii-szigeteken az élővilág érdekében be is tiltották a fényvédők használatát, és a hormonháztartásra is negatív hatással vannak lehetnek ezek a készítmények.
Magyarországon naptejet nem az alapján választanak az emberek, hogy semmiképp ne ártson a korallzátonyoknak, de egyre nő azoknak a tábora, akik tudatosak. Ők is heteket tölthetnének azonban csak azzal, hogy utánaolvasnak a naptejekkel kapcsolatos, sokszor ijesztgető cikkeknek és kutatásoknak.
– Egy bevizsgált fényvédő sem káros, ami az EU-ban hivatalos forgalomba kerül. A bőrgyógyászok is azon az állásponton vannak, hogy használjunk bármilyen fényvédőt, mindenképpen jobban járunk, mintha semmivel nem kennénk a bőrünket, vagy növényi olajat kennénk csak magunkra – osztotta meg Jaksa Petra, a Peonilla blog alapítója, szépségszakértő.
Dr. Horváth Zsuzsanna bőrgyógyász szerint nyáron még fényvédő használata mellett sem tanácsos 11-15 óra között a tűző napra kifeküdni, napozni.
– Az UV sugárzás mértéke ma már a Meterológiai Szolgálat segítségével óráról órára nyomon követhető. A 7-es UV index már erős sugárzást jelez, akkor már nem szabadna a napon tartózkodni – javasolta a bőrgyógyász. Mint mondta, a napégések hatásai az évek során összeadódnak, a kellemetlen tünetekkel pedig néhány év után biztosan számolni kell. Az utóhatások pigmentfoltok, ráncok, értágulatok vagy akár jóindulatú, esetleg rosszindulatú bőrdaganatok formájában jelentkezhetnek.
Forrás: HVG