Tavaly Magyarországon 22 klímaberendezés okozott kisebb-nagyobb lakástüzet. A legtöbb esetben alig egy négyzetméteren égett a légkondicionáló kültéri egysége, de a homlokzati szigetelés megolvadása miatt a járulékos károk akár igen komolyak is lehetnek, valamint a tűz könnyen átterjedhet a tetőszerkezetre is.
Évtizedekkel korábban épült társasházakban, panelházakban, családi házakban gyakoriak az alulméretezett és szakszerűtlenül kivitelezett elektromos rendszerek, amelyek terhelés esetén túlmelegedhetnek és kigyulladhatnak. Egy régi épületbe újonnan felszerelt klímaberendezés is könnyen túlterhelheti a korszerűtlen hálózatot. Ezért csak a terhelést bíró, megfelelően méretezett elektromos hálózatra szabad klímaberendezést csatlakoztatni, mert ezek használata a nagy melegben fokozott áramfelvétellel jár. A hosszantartó nagy igénybevétel során időnként érdemes egy szakemberrel a klímaberendezés kültéri egységét is átnézetni és tisztíttatni, hiszen ezzel a meghibásodást és a berendezés kigyulladását is megelőzhetjük.
Ha kigyulladna a klíma, amíg feszültség alatt van, tilos vízzel oltani. Mivel a legtöbb tűzoltó készülék alkalmas elektromos tüzek oltására, ezért egy porral oltó tűzoltó készülékkel érdemes megkezdeni az oltást. Otthonra a legjobb megoldás egy hat kilogrammos ABC porral oltó tűzoltó készülék, ezzel szinte minden ház körüli tűz, biztonsággal oltható. Egy tűzoltó készülékkel a kezdődő tüzeket kiválóan el lehet oltani, megelőzve egy nagyobb tüzet, komolyabb károkat és a személyi sérülést.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt rohamosan terjedhet, így ha látunk esélyt a tűz sérülés nélküli eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor menekülés közben az első dolgunk a tűzoltók értesítése a 112-es segélyhívószámon.
Forrás: Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság