A Frnda András-féle ház 5.: Üzletek a Frnda-házban 2.

2021. szeptember 25. 12:10 | behir.hu

A régi, Andrássy út – Irányi utca sarkán állt Frnda-féle ház számos üzlethelyiségnek adott otthont fennállása során. Nem csak órás- és könyvesboltnak, de 1906-ban itt nyílt meg a Dobay-féle „drogueria” is.

Az illat- és gyógyáru üzletet Soó Elemér alapította, ő is volt a tulajdonos, de miután eladta, a működtetéshez jogátruházás volt szükséges. Ezt Vidovszky Károlyra kérték meg (aki Munkácsy Mihály gyermekkori játszópajtása volt), de az ehhez szükséges belügyminiszteri engedélyt ő nem kapta meg, mert nem volt megfelelő szakmai végzettsége. Az engedélyt a drogueria új tulajdonosa, Dobay Kálmán gyógyszerész kapta; nagy raktárral ő nyitotta meg a Frnda-féle házban, amelynek 1913-ban Andrássy út 5. volt a címe. Az illatszerbolt 1927-ben költözött a szemközti oldalra a 6. szám alá, „ifj. Kocziszky Mátyás úr házába, a volt Kovan-féle szabóüzlet helyiségébe”.

1909-ben egy szabóüzlet is működött itt, és csak a szomszédoknak volt köszönhető, hogy nem égett le. 1909 júliusában ugyanis a Frnda-házban levő szabóüzletben „levő vaskályhában, mely a vasalók melegítésére szolgált, a szén erősen égett s ettől a kályha mellett levő szőnyeg s kis létra tüzet fogott”. Az Irányi utcában álló szemközti ház lakói lettek figyelmesek az onnan áradó szagra, a tűzoltóság azonban hamar megfékezte a lángokat.

Az érintett szabóüzletet akkor nyitotta meg újonnan Gyuricza Jánosné Poldis vagy Boldis Ilona, akinek még ismert volt két testvére, Boldis Mária (Krizsán Jánosné), és Boldis Judit (özv. Kocziszki Mártonné). 1910-ben és 1926-ban végrehajtást szenvedtek el, a nevükön volt ingatlanokat nyilvános árveréseken értékesítették, mert követelés állt fenn velük szemben. Akik csődbe mentek, pénzzel tartoztak valaki(k) felé, gyakorta ilyen módon tudták csak kiegyenlíteni a számlájukat.

Működött itt kenyér- és lisztüzlet, de a Frnda Miklós-féle vaskereskedés is, amit aztán a Viski testvérek vittek tovább, tőlük leginkább vegyi árut, festéket, lakkokat lehetett vásárolni. Dr. Weisz Frigyes ügyvédnek is itt volt irodája, ő a város 7. leggazdagabb embere volt 1929-ben.

1938-ban a Frnda-ház melletti Szucsu-házat lebontották, és a helyére épült a Városi Üzletház. A sarki hosszú épület még állt akkor és 1962-ben is. A Szucsu-ház parkja viszont addigra elveszett, a helyén áll a Belvárosi Parkolóház. Végül ezt az üzletházat és a Frnda-házat 1974-ben bontották le, és 1978-ban adták át a helyükre épült Univerzál Áruházat.

Szalay Ágnes

További programok »

FEL