Kiugró érdeklődésnek örvend, az ismeretek azonban meglehetősen hiányosak a csillagászattal kapcsolatban, amely az október 26-27-i hétvégén ismét a fókuszba kerül a gyulai Almásy-kastélyban. Gyula egyik legnépszerűbb turisztikai attrakciója nem először ad otthon a tudományágnak: 2020 óta az őszi időszakban a Magyar Napfizikai Alapítvány szakemberei tartanak asztronómiai bemutatókat és előadásokat. Az elmúlt esztendőkben kapott már főszerepet a nap, amely a civil szervezet kutatásának elsődleges célpontja, ám a szakemberek az idei programban nem pusztán Naprendszerünk központi csillagára koncentrálnak.
A Naphoz kötődő (a Napból áramló nagy energiájú részecskék és mágneses terek Földre gyakorolt hatásait vizsgáló) űridőjárás kapcsán elmondják, miért is kell vigyáznunk a műholdjainkra, ráadásul naptávcső segítségével szemügyre is vehetik az érdeklődők a csillagot. Az előadások között szerepel azonban olyan is, amely arra ad választ, hogyan fogunk a Marsra eljutni, vagy hogy van-e élet a Naprendszerben a Földön kívül? Izgalmasnak ígérkezik az őseink csillagászatával foglalkozó prezentáció is.
A hétvége programjában szerepel egy kitekintés a 3D nyomtatás és a VR technológia világába is. Az előadások közötti szünetekben a résztvevőknek természetesen ez alkalommal is lehetőségük lesz beszélgetni a jelenlévő csillagászokkal, ráadásul a napfizikai alapítvány távcsöveivel, szakcsillagászok segítségével a Napot is fürkészhetik majd. A Magyar Napfizikai Alapítvány Naprendszerünk központi csillagának megismerése, valamint az űridőjárással kapcsolatos kutatások mellett részt vesz Európa legnagyobb naptávcsövének, az EST- nek (European Solar Telescope) a projektjében is. Ezt a forradalmian új, 4-méter átmérőjű teleszkópot arra tervezték, hogy példátlan felbontásban vizsgálhassuk az aktív Napot.
Gyulai Csillagászati Napok
Október 26-27. (szombat-vasárnap)
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont
Október 26. (szombat)
10.00 Köszöntő
10.10 Magasi Bence: Fényes csillagunk, a Nap
11.10 Hugyecz Katinka: Viharos széllökések várhatók, avagy miért vigyázzunk a műholdjainkra
12.30 Asztalos Balázs - Belucz Bernadett: Naptávcsöves bemutató (jó idő esetén!)
14.00 Asztalos Balázs: Utazás a bolygók csodálatos világába – hogyan fogunk a Marsra eljutni?
15.00 Belucz Bernadett: Élet a Naprendszerben a Földön kívül
Október 27. (vasárnap)
10.00 Belucz Bernadett: Őseink csillagászata
11.00 Temesváry János: 3D nyomtatás és a VR technológia
A programokon a részvétel díjtalan.