Egy töltéssel 210 kilométer. Ekkora utat képes megtenni az a kis személyautó, amit első alkalommal alakított át tehergépkocsivá egy elektromos autók forgalmazásával foglalkozó cég. A vállalat Békéscsabát választotta az engedélyeztetés helyszínéül, így a megyeszékhely műszaki vizsgaállomása a régió elektromos autózásának egyik központja lehet a jövőben.
A békéscsabai műszaki vizsgaállomáson a fékrendszer ellenőrzésével kezdődött a vizsgáztatása az első olyan elektromos személyautónak, amit tehergépkocsivá alakítottak át. A vizsgáztatási feladatok közül a más esetben az egyik legfontosabbra, a károsanyag-kibocsátás mérésére ezúttal semmi szükség, hiszen ez az autó nem rendelkezik belsőégésű motorral.
Dobókői György Békés a Megyei Kormányhivatal Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztály főosztályvezetője elmondta, hogy mivel villanyautóról beszélünk, nincs káros kibocsátás, tehát azt nem kell ellenőrizni. Azonban minden mást megnéznek többek között, a lengéscsillapítót, a féket, a fényszórókat, irányjelzőket is átvizsgálják, valamint azt a feltételt, amit az engedélyben, a tervdokumentációban jeleztek, hogy hogyan alakítják át a személygépkocsit tehergépkocsivá.
Az átalakítást kezdeményező cég képviselője elmondta, az első autóval egy lépést tettek afelé, hogy minél több hasonló jármű álljon szolgálatba a kisáru-szállítás területén: már most hat-hét további gépkocsira kértek átalakítási engedélyt. Ezek kivitelezése és vizsgáztatása szintén Békéscsabán történik majd
Juhász Imre az e-Mobility Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy Békés megyében találkozott a törekvés, a szakértelem, illetve a hozzáállás, ami véleménye szerint a fővárosban sokkal nehezebben lett volna elérhető. Hozzátette, hogy a regionális fejlesztés is ez irányba halad, tehát a töltő-infrastruktúra fejlesztés szempontjából is nagyon pozitív a megítélés – nem csak a városi részről, hanem a cégek részéről is.
A kormány kétfajta támogatással is ösztönzi az elektromos autók elterjedését. Egyrészt bárki igényelhet a 15 millió forint alatti gépkocsik megvásárlásához másfél millió forintot, másrészt akár 100%-os támogatás nyerhető töltőállomás létrehozásához. Gajda Róbert a Békés Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja elmondta, hogy Békés megyében is van már olyan önkormányzat – hiszen erre önkormányzatok tudnak pályázni – akik az ezzel kapcsolatos döntést meghozták. Békés városában már a testületi határozatot is meghozták, a pályázatot elindították.
Békés megyében nyár végéig hat zöld rendszámot adtak ki, a szakemberek szerint ez várhatóan tovább növekszik majd a jövőben.