A mindennapjaink során nem tudjuk teljes biztonsággal elkerülni a különböző rovarcsípéseket. Néha azt is nehéz felismerni, hogy mi is csípett meg bennünket. A csípés fájhat, viszkethet, sőt akár be is dagadhat. Igen sokféle rovar létezik, s mindegyik más-más betegségeket hordoz, így rendkívül fontos, hogy képesek legyünk beazonosítani, mi is csípett meg.
A következő kis iránymutató összeállítás ebben nyújt segítséget mindenkinek.
Szúnyog
Szúnyogcsípés után egy kis bogyóméretű, feldagadt, vörös folt keletkezik. Amikor megcsípnek, befecskendezik a nyálukat a sebbe, ami alvadásgátlót tartalmaz, így hígabb lesz tőle a véred. Piros és duzzadt lesz a csípés helye, és szörnyen viszket.
Bolha
A bolhacsípés könnyen összetéveszthető az allergiás reakcióval. A szúnyogokkal ellentétben azonban a bolhacsípés nagyon fájdalmas, a viszketés pedig sokkal rosszabb. A bolhák általában a lábakat támadják meg, és csak egy alvó ember lehet az „áldozat.” Egy bolha számtalanszor megcsíphet, így a csípések között általában 1-2 cm van.
Bögöly
Először csak egy kicsi, alig 1 milliméteres piros folt jelenik meg a csípés helyén, majd elkezd bedagadni és viszketni. Csípésük nagyon fájdalmas, és beduzzad, ami ritka esetben vérmérgezést és fertőzéseket is okozhat.
Hangya
A legtöbb hangya nem veszélyes, azonban a vörös tűzhangya igen sok bajt okozhat. A mérge toxinokat tartalmaz, így a csípése allergiás reakciót vagy allergiás sokkot is kiválthat. A csípés helyén gennyhólyag alakul ki, ami később kisebesedik. Ezzel szemben a közönséges hangya csípése úgy néz ki, mint egy szúnyogcsípés. A csípés pillanatában égő fájdalom jelentkezik, a helyén pedig rózsaszín folt alakul ki, ami viszket.
Kullancs
A helyén vörös folt marad, és általában a közepén egy kis lyuk. Egyeseknél a csípés napokig tartó viszketéssel jár. Ha egyre növekvő, kokárdaszerű vörös körök jelennek meg a csípés helyén, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni!
Tetű
Egymástól néhány centiméterre elhelyezkedő apró, piros pöttyök, amik leginkább olyan helyen fordulnak elő, ahol haj, vagy szőr van a testünkön. A csípés erős viszketéssel jár. A tetvek olyan komoly betegségek hordozói is lehetnek, mint a volhiniai láz és a tífusz.
Ágyi poloska
A vörös csípések jellegzetes, cikkcakkos mintát hagynak maguk után. Általában csak reggel vesszük észre, mivel este az ágyban csípnek meg minket.
Méh
A csípés körül vörössé duzzadtá válik a bőr, kis idő után viszkethet is. Az első napon a duzzanat növekszik, a fájdalom hullámokban jelentkezhet. A fullánkot el kell távolítani, hogy a méreg ne terjedjen tovább a szervezetben!
Darázs
A méhekkel szemben a darázs többször is csíphet, és komoly allergiás reakciót válthat ki! A csípés erős viszketéssel, duzzadássál, és a terület bevörösödésével jár. Ritkább esetben vérezhet is.
Lódarázs
A csípés után az érintett terület vörös és duzzadt, akár fel is hólyagosodhat. Ritkább esetben a csípés allergiás reakciót is kiválthat. Ha hideget érzel a végtagjaidban, elkezd bekékülni a füled vagy a szád, vagy légzési nehézségeid támadnak, azonnal fordulj orvoshoz!
forrás: tudnivalok.eu