Békéscsaba anno: Felépült és 1886-ban megnyitott a patinás Nádor szálló

2024. március 16. 16:10 | behir.hu

Csaba község fejlődése 1884 évtől, Zsíros Mihály bíró három éves működése alatt tovább folytatódott. Az állomásig vezető Vasút útja már kövezett volt, úgyszintén a járda is. Elkezdődött a régi, náddal fedett házak átépítése, így a belvárosi Vasút és a mai Munkácsy utca sarkán lévő nádfedeles házé is, mely 1885-ig állt.

1885 tavaszán a Fiume bérlője, Murányi Gusztáv, egy jómódú, aradi származású vendéglős megvette a Neumann testvérektől a már rozzant Vasút utcai, sarki házat, melyet lebontott. Azt követően megkérte Regdon Sándor fiatal aradi építészt az emeletes ház tervezésére. A ház felépítését Michnay Sándor csabai építési vállalkozóra bízta, akinek cége 1886-ban fejezte be a Nádor szállónak keresztelt ingatlan felépítését.

A külsőségében látványos, tornyos, erkélyes szállodát 1886. október 10-én, ünnepélyesen nyitották meg a csabai előkelőségek jelenlétében. A vendégsereg megtekinthette a 16 vendégszobával ellátott szálloda, étterem és kávéház díszesen berendezett helyiségeit. A szórakoztató zenét a híres Purcsi Jancsi zenekara szolgáltatta, késő éjszakáig.

A csabai Nádor szálló sok fővárosi szállodával versenyre kelhetett. A tulajdonos, Murányi Gusztáv a népszerű hangversenyeket, kabarékat, bálokat szervezett oda, sőt kísérletezett még mozi előadásokkal is az 1920-as években.

A Nádor épületében 1928-ban tatarozási munkálatok folytak, a szállodát modern felszereléssel látták el, a szobákat gőzfűtéssel szerelték fel. A szálloda kék termében neves hazai művészek léptek fel bálokat, szilveszteri mulatságokat tartottak. Leglátogatottabb a kávéház volt, ahol sokféle süteményt és saját pörkölésű feketekávét szolgáltak fel.

A gazdasági válság a Nádort sem kímélte meg, 1936-ban a szálloda csődbe jutott. Elhallgatott a zene, június 4-én már második napja kopogott a végrehajtó kalapácsa. Fillérekért keltek el a szép csillárok, függönyök, asztalok.

Az épület a Békésmegyei Kereskedelmi Bank tulajdonába került, ekkor modern portálú üzlethelyiségeket alakítottak ki végig az Andrássy úti fronton. A háború után az épület a KMP székháza, később pártiskola lett. Újabb átalakítás után a kirakatokat elbontották és ablakokat építettek be. Később, amikor az épület az Ifjúsági Áruháznak adott helyet, a földszinten újra kirakatokat alakítottak ki.

Egy ideje a Nádor felújítása, helyreállítása befejeződött, így újra eredeti pompájában tündökölhet az épület.

Gécs Béla

További programok »

FEL