Frázis, de bringával is sokkal többet lát Csabából az emberfia, pláne az apostolok lován, azaz talpalva. A piac felé az egyik kirakatban sikerült egy érdekes dolgot észrevennem. De előtte jöjjön a rizsa.
Az 1984. szeptember 8-a óta „sétálosított” Andrássy út (először Andrássy, majd Sztálin, azt követően Tanácsköztársaság, végül újfent Andrássy) az év bármely szakában csudás. Nem hiába ájulnak el a fővárosi vendégszínészek, amikor kilépnek a piac melletti Színészgarzonból és elindulnak a széles utcán, hogy „Mennyire elragadó!", hiszen a Jókai színház felé sok (nem olyan mélabús) járókelőt látnak, mint Pesten; szép kirakatok, remek teraszok előtt baktatnak, illetve lehetőség szerint szabályosan közlekedő kerósok süvítenek el mellettük.
Na igen, a biciklik…
A keró Békéscsaba cégére. Ezt szimbolizálja a nyáron átadott, a csanádapácai származású Mihály Gábor szobrászművész Olimpia – Kerékpározók című alkotása (is). A versenybicikliseket ábrázoló szobor a Jókai színház bejárata előtti zöldrészen látható. (A szobor eredeti verzéje Lausanne-ban, az Olimpiai Múzeum nagy kertjében áll.)
Visszalépve az eredeti felütéshez. Az egyik kirakatban első ránézésre mintha a Kerékpározók kisplasztikáját láttam volna meg.
Az üzlet munkatársa szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy a Mihály Gábor-féle szobrot mintázták meg, ugyanis a galéria bringásait egy német óriáscég gyártja és forgalmazza, több száz/ezer darabban.
Azt követően Prisztavok Tibor művésztanárt kerestem meg: vajon elképzelhető-e, hogy a német cég grafikusa láthatott egy fotót a lausanne-i Kerékpározók szoborról? És esetleg az agya memorizálta, majd egyszer csak előjön belőle. Vagy teljesen véletlen, hogy majdnem megegyezik a két alkotás? Mire azt válaszolta, „Nem tudom, minden (is) létezik. Ez körülbelül olyan, mint amikor a zenében kitalálsz egy akkordmenetet és lehet, hogy több ezer kilométerre tőled épp Jimmy Page-nek is ugyanez jut az eszébe.”
***
(Egyszer Berki Tamás énekes azt mesélte, hogy az egyik barátja mutatott neki egy dalt, amit az elmúlt nap írt. A nóta egy az egyben A felkelő nap háza volt, miközben a szerző szentül meg volt arról győződve, hogy ő írta.)