Sikeres gyakorlaton a mentőcsoportok

2016. október 12. 08:12 | Laczkó Viktória

A mezőhegyesi Békás-tónál tartottak rendszerbeállító- és minősítő gyakorlatot a térségi önkéntes települési mentőszervezetek. Az önálló beavatkozási képesség megteremtése és minél eredményesebb végrehajtása érdekében szervezett programon elmélet és gyakorlat is szerepet kapott a DBMCS instruktorainak irányításával - áll a Dél-Békés Mentőcsoport sajtóközleményében. 

Rendkívüli mennyiségű csapadék és orkánerejű szél miatt több településen belvízi elöntések alakultak ki, épületek váltak lakhatatlanná – Ez a szituáció képezte az alapját annak a gyakorlatnak, melyet október 8-án a mezőhegyesi Békás-tónál hajtott végre a Dél-Békés Mentőcsoport (DBMCS) részeként létrehozott 13 települési mentőcsoport.

A rendszerbeállítás és minősítés során az önkéntes állampolgárok által végrehajtandó feladatokat a DBMCS instruktorai irányították. Az elméleti felkészítést négy állomásból álló gyakorlat követette, a feladatok közt szerepelt az egészségügyi felkészítés (elsősegély-nyújtás), a vízkár-elhárítás, a viharkárok felszámolása, valamint a logisztika és lakosságvédelem végrehajtása, a feladatokra mindössze 45 percet kaptak a csapatok.

– A gyakorlati feladatok biztosítják, hogy az önkéntesek megszerezzék azokat az alapvető képességeket, amelyek szükségesek az Orosházi és Mezőkovácsházi Járásokat veszélyeztető hatások kezeléséhez. Ezáltal olyan települési önkéntes egységek jönnek létre, amelyek szükség esetén hatékonyan elősegítik a hatóság kárelhárítását – emeli ki Béni Attila, a DBMCS parancsnoka.

A gyakorlat célja, hogy a DBMCS és települési csoportjai egy – elsősorban a térséget ért – rendkívüli helyzet esetén hatékonyan tudjanak beavatkozni, a helyi lakosság segítségére, védelmére lenni. Mezőhegyesen több mint 130-an teljesítették a feladatokat, tovább erősítve DélBékésben az önkéntesség szerepét. A gyakorlat hozzájárult a meglévő önkéntes egységek fejlesztéséhez, valamint ahhoz, hogy újabb településeken alakuljanak ilyen szervezetek.

– Amikor négy évvel ezelőtt megalapítottuk a Dél-Békés Mentőcsoportot, az volt a célunk, hogy a civil lakosság körében mindig legyen egy-egy olyan ember, aki tudja, mit kell tenni baj esetén addig is, amíg ki nem érnek a hivatásos szakemberek. A hétvégi gyakorlaton megtapasztalhattuk, sok olyan dél-békési van, aki jó példaként állhat mások előtt, hiszen szabadidejét feláldozza annak érdekében, hogy megtanulhassa, miként segíthet – hangsúlyozza Simonka György, Dél-Békés országgyűlési képviselője, a mentőcsoport alapító tagja.

Az Orosházi Katasztrófavédelmi Kirendeltség illetékességi területén 2014-ben 13 önkéntes települési mentőszervezetet hoztak létre. A legfőbb cél akkor és most is az, hogy települési szinten rendelkezésre álljon egy olyan szervezet, amely az adott helység, illetve szükség esetén a kistérség veszélyeztető hatásinak felszámolásában eredményesen közreműködhet, ezzel hatékonyan támogatva a hivatásos katasztrófavédelmi erők beavatkozását.

FEL