Nemzetiségek napja Békéscsabán

2015. december 9. 17:25 | Zsíros András

 

Közösen ünnepeltek a békéscsabai nemzetiségek tagjai a városháza dísztermében, ahol átadták a kisebbségi és nemzetiségi önkormányzatok kitüntetéseit. Az estét a szlovák, román, roma, lengyel és német hagyományőrző csoportok egy-egy műsorszáma is gazdagította.

Bibliai képpel élve, a föld sójához hasonlította a különböző nemzetiségek jelenlétét Békéscsaba életében Kutyej Pál Gábor evangélikus lelkész, a közgyűlés nemzetiségi bizottságának elnökeként azt mondta, ezek az emberek tették a várost egyedivé.

A nemzetiségek napja alkalmából rendezett ünnepségen Szarvas Péter úgy fogalmazott, a nemzetiségek múltja összefonódott a magyarokéval Békéscsabán.

- A város fejlődéséért, a város jövőjéért dolgoznak magyarok, szlovákok, románok,  romák, németek és lengyelek. És azon túlmenően, hogy őrzik a saját hagyományukat, a  különböző nemzetiségekhez tartozók rendkívül hasznos tagjai  a békéscsabaiak közösségének. Ezt ünnepeljük, és erről a fontos üzenetről szólnak a köszöntők – mondta a polgármester.

A nemzetiségek napján kitüntetéseket adtak át azoknak, akik sokat tettek a nemzetiségi kultúra terjesztéséért, a hagyományok megőrzéséért.

Békéscsaba Szlovákságáért kitüntetést vehetett át Ando György és Krett György. Ando György a szülővárosa értékeit, hagyományait kutatja, több könyv, tanulmány, publikáció szerzője és számos kiállítás fűződik a nevéhez. Szakmai, vezetői és társadalmi szerepvállalása hozzájárult Békéscsaba szlovák kultúrájának országos és határon túli megjelenítéséhez, értékként történő elismertetéséhez. 1998-tól 16 éven át, a csabai szlovák önkormányzat elnökeként vállalta fel a szlovákság érdekképviseletét, kulturális életének szervezését. Nagy hangsúlyt fektetett a tárgyi, építészeti hagyaték bemutatására, a tájház az elnöksége alatt bővült az Áchim-teremmel. A szlovák vonatkozású kiadványok mellett a nemzetközi kapcsolatok ápolását is szem előtt tartotta, mint az a Martin várossal kötött megállapodás, és Tőketerebes múzeumával való együttműködés is mutatja.

Krett György Nógrád megyéből származik. Főiskolás korában került kapcsolatba dr. Sziklay Lászlóval, a szlovák tanszék akkori vezetőjével. Az ő közreműködésével került a csabai szlovák általános iskolába, ahol egész életében dolgozott. Évtizedeken keresztül matematikát és fizikát oktatott, volt osztályfőnök, kollégiumi nevelő, később a Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium igazgatóhelyettese. Tanárként empatikus és toleráns volt, szakmai és emberi értékeit iskolájában és az intézményen kívül is elismerték. Egykori diákjai hálával és szeretettel emlékeznek becsületes, szorgalmas egykori tanárukra.

A Békéscsaba Románságáért kitüntetést idén Márk György kapta, aki sokat dolgozott a román oktatásért, kultúráért a román emberekért. A csabai román klub egyik alapítója, és több cikluson át volt a helyi román önkormányzat alelnöke. Szívesen járta a román nyelven tanító iskolákat a megyében, hogy tájékozódjon a diákok és a pedagógusok igényeiről, és segítsen, ahol tud. Jelentős szerepe van abban, hogy a mai napig népszerű az idén 22. alkalommal megrendezett román mesemondó verseny, emellett a Belényessel, Araddal, Kisjenővel kialakított jó kapcsolatban is része van.

A csabai romákért végzett munkája elismeréséül Surman Zoltán kapott kitüntetést, aki 2008-ban Békéscsabán, a Tessedik Sámuel Főiskola Gazdasági Karán végzett, és szakdolgozatát a dél-alföldi romák helyzetéről írta. Diplomás romaként a Békés Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjánál segíti az embereket, mint roma foglalkoztatás szervező. Figyelemmel kíséri a cigányság  helyzetét, és segítséget nyújt abban is, hogy a romák kellőképpen informálva legyenek az egyes szabályokról és lehetőségekről. Ökölvívóként pedig nagyon sok roma fiatalnak segít abban, hogy megismerjék és megszeressék ezt a sportágat.

A Békéscsaba Lengyelségéért kitüntetést idén Tuba László vehette át. Tuba László tíz éve tagja a Magyar-Lengyel Baráti Kulturális Egyesületnek, ahol hét éve vezetőségi tagként tevékenykedik. Legtöbbször a háttérben tevékenykedik, a napi munkáktól, az adminisztratív feladatoktól a programok, rendezvények, lengyelországi kirándulások szervezéséig mindenből kiveszi a részét, így segítve a lengyel kultúra, a lengyel értékek, szokások és hagyományok megismertetését Békéscsabán is.

Zsíros András

FEL