Már biztos: Gyulára érkeznek az aradi ereklyék

2016. július 24. 09:57 | Mikóczy Erika

Célegyenesbe fordult az aradi ereklyék gyulai bemutatásának előkészítése. Október 7-én a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont időszaki kiállítóterében nyílik meg az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc hőseihez, vértanúihoz, honvéd tisztjeihez kötődő, személyes tárgyakból összeállított kiállítás.

A város vezetése kiemelten fontosnak tartja, hogy az Aradi Ereklyemúzeumban látható honvédtiszti relikviák Gyulára érkezzenek, s egy rendhagyó tárlat keretében itt is megtekinthetővé, elérhetővé váljanak – nyilatkozta Dombi Ildikó a tárlattal összefüggésben.

A kiállítótereket, kulturális intézményeket működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc hőseinek, vértanúinak személyes tárgyai ezer szállal kötődnek a városhoz, Gyula történelméhez, hiszen az aradi tizenhármak közül többen ebben az épületben tették le a fegyvert augusztus 23-án, s a kastély kertjéből indultak el az aradi vesztőhely felé.

A kiállítás szervezése immár célegyenesbe fordult, Dombi Ildikó és Peter Hügel július 21-én délután Aradon írták alá a tárlat megvalósításához szükséges dokumentumokat, hivatalos iratokat. A hosszas egyeztetési folyamat eredményeként 60 tárgyból álló, gondosan válogatott összeállítás érkezik a városba, a kiállítás október 7-től lesz látogatható.

– Gyulára azért hozzuk el örömmel a relikviákat, mert tudjuk, történelmi értékük mellett érzelmi vonatkozásuk is páratlanul fontos magyar testvéreink számára – közölte korábban, kastélybeli látogatása alkalmával Peter Hügel, az Aradi Múzeumi Komplexum igazgatója. Hozzátette, ezt a gyűjteményt nem engedhetik elveszni, sőt, mint mondta: kiemelt feladatuk újra és újra közönség elé vinni a sorsfordító emberi történetekkel együtt.

A megközelítőleg hatezer darabból álló gyűjtemény jelentős része az aradi intézmény raktáraiban pihen, mintegy másfélszáz tárgy látható az állandó kiállításon. A kiállított ereklyék között található például egy egészben, majdnem sértetlenül megmaradt címeres tábori dob, Damjanich János összecsukható karosszéke és mankója, Kiss Ernő kivégzéskor viselt ingének ujja, valamint pisztolypárja, továbbá Kossuth Lajos házi sapkája és sétabotja is.

A Gyulára érkező tárgyakról, a tárlat részleteiről, a város vezetésével, későbbi időpontban adunk részletes tájékoztatást

FEL