Keretbe zárt hangok: fotókiállítás nyílt a zenéről

2016. augusztus 29. 12:51 | Laczkó Viktória

176 évvel ezelőtt ezen a napon, augusztus 29-én mutatták be az első fényképet, vagyis dagerrotípiát Magyarországon. A fotó Vállas Antal nevéhez fűződik, egy nyilvános eseményt örökített meg a mérnök. A jeles napra emlékezve, és Bartók Béla születésének évfordulója alkalmából nyílt fotókiállítás a Márvány Fotóműhely tagjainak munkáiból a Munkácsy Emlékházban, de érkeztek fotók a határon túlról is.

A fotópályázatot, amit a Munkácsy Emlékház hirdetett meg a Magyar Fotográfia Napja alkalmából, Bartók Béla születésének évfordulója ihlette, így az alkotók a zenével kapcsolatban álló fényképeket küldhettek be a versenyre. A kiállítás megnyitóján kiderült: Virág Éva végzett az első helyen. A fényképén a vízfelületről visszatükröződő magasfeszültségű vezetékeken elhelyezkedő kavicsok úgy hatnak, mintha egy kottát látna az ember. 

Összesen huszonhét szerző hetvenegy fotója érkezett be a versenyre.

A második helyezés a Gyors ritmus című kép és gyulai készítője nyerte el. Gyubák Éva nem kifejezetten erre a pályázatra készítette a fényképet, de amikor megtudta, hogy milyen témájú képekkel lehet nevezni, elmondása szerint egyértelmű volt, hogy ezzel a darabbal indul el a versenyen. - Szoktam mozgást, zenét, portrét fényképezni, nagyon sok téma foglalkoztat. Ez a kép már megszületett mielőtt kiírták a pályázatot. Úgy kerestem vissza és úgy éreztem, hogy ez leginkább a megfelelő a ritmusokra, a zene érzékeltetésére, a mozgás az ujjakon.

A pályázatra három fotóval lehetett nevezni, olyan képekkel, amik máshol még nem jelentek meg. Mészáros Zsuzsanna, a Munkácsy Emlékház művészeti vezetője szerint a zsűrinek nehéz dolga volt, mert nagyon sokféle módon közelítették meg a fotósok a zene témáját, de összességében egyetértésben született meg a döntés. - Volt, ahol belenyúltak egy kicsit, volt, ahol maga a hullámoknak az ereje volt, ami a zenére emlékeztetett, de volt, aki a népzenésztől kezdve, vagy valamilyen hangszert fotózott le különleges formában. Nagyon sokféle lehetőség volt, élvezetes volt zsűrizni.

Bár az első Magyarországon, 1840-ben készített dagerrotípia nem marad fent, a korabeli feljegyzések szerint a Dunát és a királyi várat ábrázolta. A 176 évvel ezelőtt készült alkotás emléke előtt tisztelgő kiállítást október 15-ig tekinthetik meg Békéscsabán.

FEL