Egy magyar alapítású világi lovagrend: a Szent György lovagrend

2017. április 24. 09:13 | behir.hu

2017-ben, április harmincadikán és május elsején a Munkácsy Mihály Múzeum, a Békéscsabai Történelmi Íjászkör és a CsabaPark újra megrendezi a Békéscsabai Vitézi Játékokat. A lovagkort és a középkori hadművészetet megidéző rendezvényen fellép többek között a visegrádi Szent György Lovagrend is - közölte a Munkácsy múzeum.

A Szent György lovagrendet Károly Róbert királyunk alapította 1326-ban. Ebben az évben, április 24-én, Szent György napján Károly Róbert király Boleszló esztergomi érsek és a magyar püspöki kar jelenlétében hozta nyilvánosságra a rend statútumát Visegrádon. Egyes kutatók szerint a rendet 3 évvel korábban alapították, de végleges dátum mindenképpen az 1326. év. A rend neve Szent György Lovagok Testvéri Társasága (Societas fraternalis militiae sancti Georgii) volt. Ez a legelső világi lovagrend a történelem során, hiszen a korábban alakult lovagrendek mind egyházi alapításúak voltak. Tagjai a király közvetlen környezetéből kerültek ki. A lovagok világi és egyházi szolgálatokat egyaránt elláttak. Egyházi feladatukból fakadt a kereszténység védelme, az ünnepek fényének biztosítása, a gyöngék, a szegények és az elesettek védelme, támogatása. Ők óvták a király és az udvartartás szereplőinek biztonságát, őrizték az 1323-ban a visegrádi fellegvárba szállított Szent Koronát, emellett lovagi tornákon ők adták a király kíséretét és a szabályok ellenőrzése is a feladatukat képezte.

„A Szent György vitézek rendjének szabályai” szerint a társaságnak egyszerre 50 tagja lehetett. Vitézei fekete, térdig érő, csuklyás posztó köpenyt viseltek, a köpeny belsejébe írták jelmondatukat: „Valósággal igaz vagyok e baráti renddel szemben”.

Mint korának számos uralkodója, Károly Róbert is azt akarta, hogy növelje befolyását nemesi vazallusai felett. Arra törekedett, hogy elterjessze, és természetessé tegye közöttük a lovagság eszményeit, abban a formában, ahogy ez akkoriban a nápolyi királyságban is volt.

A régi főnemesek már a megelőző században megismerték a lovagság erkölcsét és külsőségeit, de az alacsonyabb rangú nemesek, akiknek soraiból a király támogatóinak nagyobb részét szerezte, még nem kerültek kapcsolatba a lovagi eszményekkel. Ezeket, az alacsonyabb rangú vezetőkkel együtt, a „királyi udvar lovagjaivá" fogadta.

A rend alkotmányát 1990-ben régi szellemben, de a 20. század végi követelményeknek megfelelően felújították. A lovagrend több területen tevékenykedik: hagyományápolás, ezen belül a történelmi évfordulók megünneplése, a középkori kutatások elősegítése és publikálása; oktatás, tudományos összejövetelek szervezése; lelki gondozás; adományok és segélyek gyűjtése.

További programok »

Kultúra

Százszorszép Ovi Galéria újabb szépségekkel

A békéscsabai Százszorszép Művészeti Bázisóvodában olyan gyermekléptékű Ovi Galériát alakítottak ki, ahol megismerkedhetnek az óvodások a helyi alkotóművészek munkáival, és a művészi vénával megáldott óvodapedagógusokéval is. A napokban Tóth Ágnes óvodapedagógus nemezmunkáiból állítottak össze tárlatot.
2024. március 28. 17:07
FEL