Teljes holdfogyatkozás kezdődik hétfőn hajnalban, amely Magyarországról is megfigyelhető lesz napkelte előtt, részleges holdfogyatkozásként a látóhatáron.
A négy legfényesebb bolygó, a Jupiter, a Vénusz, a Mars és a Szaturnusz, valamint a Hold egymás után, egy vonalban látható a hajnali égbolton a következő napokban.
Helyszín: TIT, Körösök Vidéke Egyesület
Békéscsaba Damjanich u. 1/3.
A "Kitárjuk a világűrt előtted" csillagászati előadássorozat részeként, 2022. február 24-én 17 órától Ujlaki Csaba ismeretterjesztő csillagász tart előadást a TIT Körösök Vidéke Egyesület székházában.
Tovább olvasom
Egy, a nagyobb méretű földközeli kisbolygók közé tartozó égitest közelíti meg a Földet szombaton. Bár a (4660) Nereust a NASA a Földre potenciálisan veszélyt jelentő kisbolygók közé sorolja, több millió kilométerre halad el mellettünk, így nem jelent veszélyt bolygónkra.
A NASA szerint mostantól 2300-ig 0,06 százalék, vagyis 1 az 1750-hez az esélye az ütközésnek, 2135-ig pedig kizárható, hogy találkozik a Bennu és a Föld.
Tapintható Univerzum elnevezéssel fejlesztett ki interaktív tárlatot kifejezetten vakoknak és gyengénlátóknak a Bakonyi Csillagászati Egyesület. A szombati, békéscsabai programon közel kilencvenen vettek részt, akiket szakmai vezetők kísértek végig a kiállítási anyagon.
Az ősz első számú csillagászati eseménye a Mars oppozíciója: a vörös bolygó október 6-án lesz a legközelebb a Földhöz, mintegy 62 millió kilométer távolságra. Látszó mérete egész októberben az átlagos többszöröse lesz, szabad szemmel nézve minden csillagnál fényesebb vörös pontként fog ragyogni a déli égbolton. Távcsővel nézve a bolygó korongja is könnyen észrevehető.