Békéscsaba anno - Fiú Felsőkereskedelmi iskola költözése 1927.

2017. február 5. 06:24 | behir.hu

A csabai Kereskedők Egyesülete 1906. őszén mozgalmat indított a felsőkereskedelmi iskola létesítéséért. Klein Gusztáv elnök és Tardos Dezső dr. titkár levélben fordult a községi képviselő-testülethez, kérelmezze a közoktatási miniszterhez az iskolaállítás iránti kérelmet. A miniszteri válasz elutasító volt. Két évtized telt el, az iskola létesítés ügye nem jutott előre. a békéscsabai kereskedő csarnok beadvánnyal fordult a város vezetéséhez, a fiú felsőkereskedelmi iskola létesítése végett. A miniszteri engedély megérkezett. A város vezetése elkezdte az iskola megszervezését. 1926-ban a vigadó termében, két párhuzamos osztállyal megkezdte a tanítást a Fiú Felsőkereskedelmi Iskola. Békéscsaba város kérelme az iskola fenntartásához szükséges államsegélyért nem járt sikerrel. Az iskola működést a szűknek bizonyult hely akadályozta. Jól jött, hogy 1874-ben a közbirtokossági testület építette, Sztraka Ernő tervezte bérházban működő Községi Járásbíróság új épületbe, a körös-parti Árpád sorra költözött.

A város képviselő-testülete közgyűlésén megszavazta az épület kiürített helységeinek átalakítását az iskola számára. Hét helyiségből alakították át a tanításra alkalmas tantermeket. Később 1929-ben újabb átalakítást végeztek, újabb helyiségek kerültek átalakításra.

Az épület földszintjén a kezdetektől bérelt üzlethelyiségek kaptak helyet. Üzlethelyiségek sorakoztak. Az épület teljes egészében 1945 utáni években lett teljesen az iskoláé. Neve kétszer is megváltozott, a kereskedelmi iskolában leányok is tanulhattak. A bérház felépítésének 125. évfordulóján, 1999 őszén, a jubileum alkalmából rendezett ünnepségen Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület és az évtizedek óta a Széchenyi István Közgazdasági és Külkereskedelmi Szakközépiskola, emléktáblát állított a műemlék iskolaépület udvarán.

Gécs Béla

 

 

További programok »

FEL