A magasabb bérek Békés megyében tarthatják a fiatalokat

2016. december 10. 10:55 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Növelheti Békés megye lakosság megtartó erejét a néhány hete aláírt bérmegállapodás. A kormány intézkedése Békés megyére és Dél-Békésre gyakorolt hatásairól tartott sajtótájékoztatót Simonka György.

Sajátos helyzetben van Dél-Békés munkaerőpiaca – mondta Simonka György. A térség országgyűlési képviselője szerint Orosházán jellemzően szakképzet munkaerőhiány van, míg a Mezőkovácsházi és Orosházi Járások más településein munkahely hiánnyal küzdenek. Orosházán az egyik 220 főt foglalkoztató élelmiszergyártó vállalat is sokat vár a bérmegállapodással kapcsolatos kormánydöntéstől.

–Cégünk, a Pannon Food Fine Kft. minden olyan kormányzati döntést támogat, amely a magyarországi munkavállalók megélhetését, biztos kereseti forráshoz jutását segíti. Ha mindezt még oly módon teszi, hogy az emeléssel járó plusz terhet, járulékoldalon kompenzálja a munkáltatóknál, akkor ez egy olyan döntés, ami hosszabbtávon számos területen éreztetheti pozitív hatását. – mondta el Magyar Ágnes a Pannon Fine Food Kft. HR vezetője.

A megyei vállalkozások és vállalatok versenyképességét növeli a 2017-2018-as bérmegállapodás, hangzott el a csütörtökön, Orosházán. Magyarországon 243 ezer forint az átlagbér, míg ez Békés megyében csupán 176 ezer forint.

–Néhány éven belül csökkeni fognak azok a különbségek, amelyek jelenleg az ország nyugati felét, illetve Budapestet, vagy a Budapest környéki régiót megkülönböztetik Kelet-Magyarországtól, ezen belül pedig Békés megyétől. Hogyha nőni fognak az átlagbérek, csökkeni fog a különbség, akkor talán kevesebb fiatalnak, kevesebb mobilis embernek jut majd eszébe, hogy elköltözzön innen. – emelte ki a Zalai Mihály, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke.

Évente a megyéből 4 ezer, Dél-Békésből 1600 ember költözik el, a munka reményében. Ezen változtat a néhány hete bejelentett minimálbér és bérminimum emelés.

Komplexen, ha nézzük, akkor az egész térségnek, egész Dél-Békésnek, Orosházának, a Mezőkovácsházi Járásnak, mindenkinek előnyös lesz. Én úgy gondolom, hogy az ország gazdaságát mindenképpen csak akkor tudjuk jobban támogatni, ha a gazdasági növekedés arányában, a munkabéreket is meg tudjuk növelni. Hiszen ez a gazdasági növekedés az embereknek, a dolgozóknak a béréből, az ő általuk termelt energiából és az ő általuk termelt erőforrásból adódik. – hangsúlyozta Simonka György, Dél-Békés országgyűlési képviselője.

A mostani bérmegállapodással 2018-ra a minimálbér 73 500 forintról 138 ezer forintra, a szakmunkás minimálbér 89 500 forintról 180 500 forintra nő.

További programok »

FEL