,,Szociopoly” társasjáték

2015. december 15. 12:35 | behir.hu

Milyen lehet a mélyszegénységben élő családok élete? Erre a kérdésre keresi a választ a ,,Szociopoly” nevű társasjáték, amelyet a Csabagyöngye Kulturális Központban próbálhattak ki a résztvevők. A játékosoknak meghatározott összegek segítségével kell megoldani a saját, valamint a családjuk ellátását egy hónapon keresztül.

Főleg békéscsabai szociális szakemberek voltak a résztvevői a ,,szociopoly” társasjátéknak, ahol egy szegénységben élő család mindennapi problémáiba pillanthattak bele. Herczegné Számel Annamária, a Békés Megyei Család Esélyteremtési és Önkéntes Ház irodavezetője kifejtette, hogy ez a társasjáték rávilágít a mélyszegénységben élők mindennapjaira és a játékosok megtapasztalhatják, hogy milyen lehet nehéz körülmények között élni.

Bass László, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem adjunktusa, a társasjáték megalkotója elmondta, hogy sokan nem tudják, hogy milyen lehet az életük a szegénységben élő embereknek és a segélyek arányával sincsenek tisztában. A szociológus hangsúlyozta, hogy fontos megtapasztalni: sokszor milyen kiszolgáltatottságban élnek ezek az emberek. A játékot feleségével, Fodor Katával együtt dolgozták ki 5 éve, amikor mindketten a gyermekszegénység elleni programban dolgoztak a tudományos akadémián.

A játék során a négy fős családoknak gondoskodniuk kell a bevásárlásról, a csekkek befizetéséről, és ha ez nem lenne elég, még krízis helyzetek is érik őket. Minden mezőben egy-egy színész döntési lehetőséget kínál fel a résztvevőknek, különböző szituációk bemutatásával egybekötve. Fábián Gábor, színész, a társasjáték során elhangzó szituációkat és jelenteket írta és rendezte. Kifejtette, hogy amikor először találkozott a társasjátékkal akkor gondolkozott el azon, hogy minden mező tulajdonképpen egy-egy szituációt tartalmaz.

Az előadásokat érzékenyítő program keretében 10 iskolába viszik még el. A társasjátékkal szórakozhatnak, és színházi élményben lehet részük a játékosoknak, ugyanakkor számos dolgot megtanulnak a szegénységben élők helyzetéről.

Kora Éva Robertina

FEL