Békéscsaba önkormányzata a Civil Szervezetek Szövetségével partnerségben nyújtott be pályázatot a „A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” tárgyú pályázatra. Az elnyert támogatás összege 50 millió forint.
– A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében, a gazdasági és infrastrukturális fejlesztések mellett lehetőség nyílik a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációjára is. A hátrányok kompenzálását szociális, oktatási, mentálhigiénés, kompetenciafejlesztő, foglalkoztatási, egészségügyi, antidiszkriminációs és közbiztonsági programok megvalósításával segíthetjük elő a pályázat révén – tudtuk meg Herczeg Tamás tanácsnoktól.
A TOP-6.9.1. „A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” projekt keretében a következők megvalósítását tervezik:
- Interaktív előadás a káros és egészséges szenvedélyekről fiatalok, osztályok, családok számára, az iskola szerepe a megelőzésben, jogi háttér pedagógusoknak.
- Élményszínházi előadás középiskolás kortárssegítők közreműködésével.
- „Hogyan szeressek?” Erőszakmentes párkapcsolat – a fiatalok közötti párkapcsolati erőszak megelőzése.
- Egészség hét megszervezése (alternatív gyógymódok bemutatója, egészséges ételek kóstolója, sportbemutatók, állapotfelmérések, szűrővizsgálatok, gyermekrajz-pályázat, egészséges ételek receptpályázat, egészséges nemzetiségi ételek kóstolója, életmentési bemutató, vérnyomás-, koleszterin-, testzsír-mérés, vércukormérés, orthopéd orvos, bőrgyógyász, dietetikus szakemberek előadása, helyszíni szűrés).
- Családkonzultáció/családterápia.
- Egészségtudatos magatartás, szemléletformálás kialakításának elősegítése az akcióterületen élő várandós és kisgyermeket nevelő családok körében (szülésre felkészítés (kiscsoportban), újszülött fogadása a családban (kiscsoportban), babonák, hiedelmek eloszlatása, csecsemők korszerű táplálására való felkészítés, főzőklub, előadások az akcióterületen).
- Egészségesek ételek előállításához kapcsolódó gyakorlati tevékenységek („kiskert”) népszerűsítése.
- Mentorprogram (célcsoport: a leghátrányosabb helyzetű családok). A közösségi programokhoz kötődő kutatások szerint a mentori kapcsolat kedvezően befolyásolja többek között a tanulási énképet, az iskolai hiányzást, a lemorzsolódást, a társadalmi kapcsolatokat az osztálytársakkal és a pedagógusokkal, valamint az iskola iránti attitűdöt.
- Családi életre nevelés (CSÉN) módszertani képzés szakemberek számára (védőnők, szociális szakemberek, tanárok) 4 napos módszertani bemutató.
- CSÉN órák középiskolások számára.
- Lányok számára tartandó workshop, a „Ciklus-show”.
- Egészség utca – Egészségügyi és prevenciós nagyrendezvény. A város szociálisan és egészségügyileg is leszakadóban lévő városrészeit összekötő rendezvénysorozat, amely tematikus napokkal szolgálja a városlakók egészség iránti érdeklődését és az ellátások igénybevételét elősegítő tájékoztatást. Cukorbeteg és cardiovasculáris nap; Civil nap; Mozgásszervi nap (dietetikus, ortopéd orvos, cardiológus meghívással; Civil börzeszerű rendezvény ételkóstolással és szűrésekkel)
- A projekt megvalósítási ideje alatt havonta minimum 40 fő rendes munkaidőn kívüli szűrése, állapot- és kockázatfelmérése az egészségügyi ellátórendszerben elérhető klinikai diagnosztikai eszközök segítségével, a háziorvos irányításával, felügyeletével, a körzeti asszisztens aktív részvételével, illetve annak bevonásával hetente 3xfél órában.
- Irányított életvezetési és életmód tanácsadás, orvos-beteg együttműködési konzultáció.
- Bűnmegelőzés és közbiztonság erősítésével kapcsolatos képzési, szemléletformáló programok