Hasznos zsebkönyv a horgászoknak

2017. szeptember 18. 11:37 | Tószögi György

A horgászok többsége igazi természetbarát. Ők azok, akik a halfogás mellett a természet szépségére és az élővilág csodás változatosságára is figyelnek.

Az igazi élményt ugyan számukra is az jelenti, ha egy-egy szép márnát, csukát, pontyot vagy süllőt sikerül szákba terelniük, de az is felkelti érdeklődésüket, ha valamilyen korábban nem látott apró hal akad a horgukra vagy kerül csalihalfogó hálójukba. Nekik nyújthat segítséget az a tenyérbe illő halhatározó könyvecske, amely az FM Horgászati és Halgazdálkodási Főosztálya támogatásával készült, és nemrég került ki a nyomdából.

A Harka Ákos által szerkesztett Halhatározó horgászoknak, halbarátoknak című kötet társszerzője Wilhelm Sándor, fényképeinek egy jelentős része pedig Sallai Zoltán munkája. Vízhatlan borítója és mellényzsebhez szabott mérete elárulja, hogy alkotói kifejezetten terepre szánták. Ebből adódik, hogy viszonylag kevés benne a betű, annál több a kép. A halak jellegzetességeit bemutató leghosszabb szövegrész ábrákkal együtt sem több hat oldalnál, ám ezt nem ajánlatos kihagyni, mert aki nem jól állapítja meg a szájállást, másként számolja a pikkelysorokat vagy az úszósugarakat, az könnyen tévútra jut.

Az általános tudnivalókat a halak külalak szerinti csoportosítása követi. Négy oldalon összesen 35 vonalas ábra sorakozik, melyekhez egy-egy szín is társul, a vöröstől az ibolyáig. Kikeresve közülük azt a rajzot, amelyre halunk a leginkább hajaz, azonnal továbblapozhatunk az azonos színű fejléccel jelzett oldalakhoz, amelyeken a hasonló kinézetű fajok rövid leírása és fotói találhatók.

Fotó: Magyar Haltani Társaság

Ha bizonytalanok lennénk az eredményben, akkor a határozókulcs segítségével folytathatjuk a keresést. Ebben pontról pontra haladva kell eldönteni, hogy a felkínált állítások közül melyik illik a halra, és a sor végén megadott pontra kell továbblépni mindaddig, míg rá nem találunk a halfaj nevére. Ha még így se jutnánk biztos eredményre, akkor fényképeket kell készíteni a halról, és beküldeni a haltani társaság honlapjának "Mit fogtam?" rovatába. Az egyesület munkatársai szívesen válaszolnak a kérdésekre.

Kereskedelmi forgalomba nem kerül a halhatározó, de akik a szeptember 20-a és 24-e között nyitva tartó budapesti OMÉK-on felkeresik az FM Horgászati és Halgazdálkodási Főosztályának a standját, díjmentesen hozzájuthatnak a kiadványhoz.

Forrás: Magyar Haltani Társaság / haltanitarsasag.hu

További programok »

FEL