Éhségsztrájkolnak a békéscsabai tábor menedékkérői - frissítve

2017. március 13. 10:55 | Varga Diána

Nem látnak más kiutat, az éhségsztrájk eszközéhez nyúlnak a békéscsabai menekülttáborba zárt menedékkérők - írja a hvg.hu. A menedékkérők azt írják nyilatkozatukban, hogy testi és lelki betegségektől szenvednek, többen az öngyilkosság elkövetését fontolgatják. Éhségsztrájkjukkal el akarják érni, hogy a külföldi sajtó is írjon róluk, és kiszabadulhassanak. Sok keresztény is szenved a táborainkban.

Börtönben tartott menekültek vagyunk címmel tiltakozó közleményt írtak a békéscsabai menedékkérők, illetve szóvivőjük, Zanyar Faraj, és ez a szöveg eljutott a hvg.hu-hoz is. Azt írják, a nyilvánossághoz, lelki betegségek szakértőihez, emberijog-védőkhöz fordulnak világszerte. Megállapításaikat pontokba szedték:

1, Menekültek vagyunk, nem bűnözők. A háború és halál elől menekültünk el országainkból, de megdöbbenésünkre zárt táborba kerültünk. Hat hónapja vagyunk itt, és nem tudjuk, mi lesz velünk.

2, Ha a magyar kormány nem akar egy menekültet sem, miért tartóztatja le őket? Miért kényszeríti őket, hogy beadják a menedékkérelmet, aztán a rácsok mögött hagyja őket.

3, A menedékkérők többsége testi vagy lelki betegségektől szenvednek, van, akinek beavatkozásra volna szüksége, és van, aki a lelkiállapota miatt az öngyilkosság gondolatáig jutott. Az orvosok mindezt tudják a táborban, de megelégednek azzal, hogy nyugtatókat, altatókat adnak nekik.

4, Ez a rossz terápia azt okozza, hogy az erőszak és az lelki betegségek általánosak lesznek, és a menekülteknek életük végéig érezteti hatását.

5, Nem szeretjük a háborút, problémákat, a békét és az emberi jogokat kedveljük. Ezért hagytuk el országunkat, és jöttünk ide az Önök országába, de az Önök kormánya lábbal tiporja az emberi jogokat, és pszichológiai háborút visel a menekültek ellen.

6, Biztonságért és stabilitásért jöttünk ebbe az országba. De a magyar kormány börtönbe zárt minket ártatlanul, és a döntéseiből semmi jó nem származik a menekülteknek.

7, Ezzel az ülősztrájkkal a menekülteknek az a célja, hogy a világ meghallja hangjukat, és megszabadítsa őket ettől az igazságtalanságtól.

Ezért a mai nappal éhségsztrájkba kezdenek.

Az éhségsztrájk tényét más menekültekkel foglalkozó aktivisták is megerősítették. Azt is elmondták, a zárt táborokban számos keresztény is szenved, van, akik öngyilkosságot kíséreltek meg.

 

 

Majdnem mindenki

Mint írják, a Békéscsabai Menekültügyi Őrzött Befogadó Központban március 13-án 102 főből 94-en kezdtek éhségsztrájkba. Többségük dublini eljárása van folyamatban, mert jogszerűtlenül elhagyták azt az uniós országot, ahol korábban benyújtották menedékjogi kérelmüket. Az éhségsztrájkolók írásban jelezték követeléseiket, elsősorban fogva tartásukat sérelmezték és kérték, hogy engedjék őket szabadon. 

"Kifogásolták ujjnyomatuk levételét különös tekintettel arra, hogy nem szeretnének Magyarországon maradni. A menekültügyi őrizetesek ugyan folyamatos tájékoztatást kapnak az eljárásukkal, a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal az éhségsztrájkra tekintettel megismételte a tájékoztatásukat eljárásukról és a vonatkozó jogszabályokról." - írják a közleményben.

 

 

Legfeljebb 6 hónapot tölthetnek Békéscsabán

A menekültügyi eljárás jogszabályban rögzített határideje 60 nap. Az elfogadhatatlanságot vagy a gyorsított eljárást megalapozó okot tartalmazó ügyek esetében az ok megállapításától számított 15 napon belül kell döntést hozni. A menekültügyi döntések jogszabályi határidőn belül történnek, az eljárás elhúzódását az eredményezheti, ha az ügyfél felülvizsgálati kérelemmel fordul a bírósághoz. Tájékoztatjuk, hogy a menekültügyi őrizet 72 órára rendelhető el, ezt követően a bíróság hosszabbítja meg az őrizeti időt alkalmanként 60 nappal, maximum 6 hónapra. Az átlagos menekültügyi őrizetben töltött idő jelenleg 42 nap.

A menekültügyi eljárást eredményeként a menekültügyi hatóság vagy a kérelem elutasítása mellett  kiutasítja a külföldit az országból vagy nemzetközi védelem valamely formájában részesíti. Amennyiben az eljárás eredményeként a menekültügyi hatóság a külföldit kiutasítja, akkor a kiutasítást az idegenrendészeti hatóság hajtja végre. A kiutasítás vagy a külföldi állampolgár származási országába vagy olyan harmadik országba történik, amely a külföldi visszafogadására köteles, feltéve, hogy a származási ország vagy a harmadik ország ennek érdekében együtt működik a magyar hatósággal.

FEL