Békéscsabára látogatott Orbán Viktor. A kormány 2015-ben indította el a Modern Városok Programot, melynek keretében egyezteti a megyei jogú városok önkormányzataival a települések hosszú távú fejlesztési terveit.
A tervezetthez képest közel két és fél órás csúszással, de aláírta a Modern Városok Program Békéscsabára vonatkozó keret megállapodását Orbán Viktor miniszterelnök és Szarvas Péter. Békéscsaba polgármestere az aláírást követően úgy fogalmazott: ilyen lehetőség egy emberöltőben csak egyszer adatik, mint mondta, a város olyan fejlesztéseket köszönhet a kormánynak, amelyek példa nélküliek.
– Békéscsaba gondos gazda módjára bánik majd a fejlesztésekkel, így a beruházások a város minden lakója számára hasznára lesznek – hangsúlyozta Szarvas Péter.
Munkahelyeket, és megélhetést biztosít az M44-es
A polgármester kiemelte az M44-es gyorsforgalmi út létesítését, amely szerinte befolyással lesz minden Közép-Békésben élőre. Szarvas Péter kiemelte, hogy fejlesztik a termelővállalatokat, és az iparterületeket kormányzati segítséggel, ám további támogatásra is szükség lesz ahhoz, hogy Békéscsaba kedvelt befektetői hellyé váljon.
– Ismét szeretnénk elérni az ország éléskamrája címet – fejtette ki a polgármester, mivel szerinte az ehhez kapcsolódó beruházások az itt élők munkavállalási biztonságát is növelnék. Kiemelte: újraépítik a hűtőházat, létrehoznak egy zöldség szárító és egy paradicsomsűrítmény üzemet, így a kis- és közepes vállalkozások is lehetőséget kapnak.
Megújul a csabai piactér is - fűzte tovább Szarvas Péter. Mint mondta, a hazai termékek kereskedelmi terének kialakítása minta lehet más településeknek is.
– Az oktatás prioritásként szerepel a megállapodásban, ilyen a középfokú szakképzés mellett az egyetemi szintű képzés fejlesztése. Nyomdaipari képző és tudásközpont alakul a városban, amely Békéscsaba és a térség megtartó képességét is szolgálja – emelte ki a polgármester. Hozzáfűzte: a sport és egészség kérdésköre kiemelkedő helyi szinten: fejlesztik a sportcsarnokot, ön- és pályázati forrásból kispályás labdarúgópályák épülnek, újítják a kerékpárutakat.
Nem segítségre szorul Békéscsaba, hanem a lehetőségeit kell kiaknázni
Orbán Viktor arra emlékeztetett: a 2010-es választás után 9,5 milliárd adósságtól szabadították meg Békéscsabát, 2010 és 2013 között pedig 65 milliárd fejlesztés érkezett a békési megyeszékhelyre, így összesen 75 milliárd forintot könyvelt el a város.
– Az ország nem úgy tartja számon Békéscsabát, mintha segítségre szorulna - Békéscsaba egy kiaknázatlan lehetőségekkel rendelkező város – fejtette ki a miniszterelnök, aki hozzátette: a Modern Városok Program beruházásai a nemzeti össztermékhez való hozzájárulást növelhetik, és hozzájárulnak a polgárok magasabb életszínvonalához.
Orbán Viktor azt mondta: a következő 20 év fejlesztési iránya az, hogy Békéscsaba minél hamarabb elérhetővé váljon, helyre kell állítani az ország éléskamrájának státuszát a térségben. Kiemelte: szükséges a gép- és nyomdaipar megerősítése. Jól mentek a földárverések, Békés megyében az állami földek nagy részét eladták - tette hozzá, utalva a kormány azon szándékára, hogy az állami földek 80 százaléka kis- és középbirtokosok tulajdonába kerüljön.
– Az elképzeléseknek nem a tervek, hanem a pénzügyi lehetőségek szabnak határt – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve: felívelő szakaszban van az ország, jobban teljesít a gazdaság, 26 éve nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint most. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy adófizetői forintok nélkül ez nem menne.
Nyár végén kapavágás lesz...
A kormányfő azt is megjegyezte: több mint 10 éve folynak a színfalak mögött az M44-esért küzdelmek, amelyre nincsenek nemzetközi összegek, ezért saját forrást kellett teremteni a beruházásra.
– Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a szavát adta arra, hogy a nyár végén kapavágás lesz – emelte ki a miniszterelnök arra utalva, hogy elindul az M44-es építése Kecskemét és Békéscsaba között, a Fürjesi elkerülővel. Hozzátette: megfontolják a város azon a kérését, hogy az M47-es kialakítását is a fontos fejlesztések közé sorolják. Így a gyorsforgalmi úthálózat épülne ki Kelet-Magyarországon, de a miniszterelnök azt mondta: ebben a parlamenti ciklusban ez nem valósul meg, az M44-essel ellentétben.
Júniusban átadják a békéscsabai vasúti beruházást, így a közút mellett kötött pályán is elérhetőbb lesz a város - emelte ki a miniszterelnök, aki arról is beszélt, hogy forrást kap a repülőtér. Első ütemben kifutópálya, és a legszükségesebb fejlesztések valósulnak meg, 4,1 milliárd forintból.
Újra lesz hűtőház, jön a paradicsomsűrítmény és zöldség szárító üzem
A három új ipari létesítménnyel kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: kell lennie egy olyan tárgyalópartnernek - legyen az a tulajdonos, vagy az üzemek leendő vezérigazgatója, akivel a kormány tárgyalni tud majd erről a beruházásokról. Orbán Viktor kiemelte a csabai piactér felújítását, 5,2 milliárd forintból valósítják meg. Hozzátette, kérdéses még számára, szükséges-e ekkora beruházás, de ha ez megvalósul, valószínűleg ez lesz az ország legnagyobb vásártere.
A nyomdászképzés központjává válik Békéscsaba
– Abból lehet valamit csinálni, amihez értünk – fogalmazott a kormányfő. – Az innováció jó, de erre jövőt nem lehet építeni. Békéscsabának ez a nyomdászat, ezért több mint egymilliárd forintból nyomdaipari tudás- és képzőközpont létesül, hiszen a város bocsátja ki évente a végzős nyomdász szakemberek negyedét.
Új sportcsarnok, versenyuszoda, BRSE Akadémia
A régi csarnok átalakítása mellett egy új, multifunkcionális létesítmény épül 3,2 milliárd forintból, ami iskolai, tornatermi munkára is alkalmas lesz - jelentette be Orbán Viktor. Kiemelte még, hogy egy 50 méteres versenyuszoda is létesítésül, gyakorlómedence kialakításával, a beruházás értéke mintegy 3 milliárd forint. A miniszterelnök kiemelte a békéscsabai röplabdát, a sportolok sikereire alapozva utánpótlás nevelő akadémiát hoznak létre 900 millió forintból.
Munkácsy-márka építésében segít a kormány
A CsabaPark további fejlesztésére 1 milliárd forintot szánnak. A miniszterelnök ugyanakkor arról is beszélt, hogy munkacsoportot hoznak létre a Munkácsy-negyed kialakításához. Ezen belül a márkaépítést segítenék azért, hogy hazai és nemzetközi szinten is méltóképp jelenjen meg Magyarország egyik legnagyobb festőjének, Munkácsy Mihálynak kedvelt városa.
Orbán Viktor zárásként arról beszélt: ezzel a keretmegállapodással nem zárul le a város és a kormány közti együttműködés. “Nem lesz olcsó mulatság” - jelezte a kormányfő, de mint mondta, ezek a fejlesztések a város, a térség és az ország szempontjából is fontosak. Mint mondta, vízi utat alakítanak ki Békéscsaba, Békés és Gyula között, ám függőben marad a Jókai színház és a hajléktalanszálló felújítása.
Varga Diána