Békéscsaba anno: Szanatórium a Békési úton

2016. október 24. 16:30 | Mikóczy Erika

A Békési út a legrégibb utcanevek egyikeként szerepel az első 1851. évi csabai utcanév listán. A név irányt jelöl, a városból Békés felé.

Az út várostörténeti jelentőségű, erre vezetett 1903-tól a keskeny nyomtávú Alföldi Első Gazdasági Vasút első kiépített szakasza Békésre. Az út külső szélén létesült 1904-ben a villanytelep, s szemközt néhány évvel később Csaba első textilüzeme, a Selyemfonoda, későbbi nevén Merkur majd Pamutszövő. Az utat szegélyező, régen épült, kertes családi házak közül, a két „podsztyenás” fehérre meszelt épület matuzsálem korú, népi-építészeti műemlék. Aligha ismert, hogy a szemközti sarki épületben volt egykor a Kossuth étterem.

A Békési út 16 szám alatti nagy fakapus, négyablakos, szép utcai frontú ház, az 1890-es években épülhetett. Építtetője nem ismert. A 20. század fordulójától az épület a gazdag földbirtokos Brhlik családi tulajdonát képezte.

Ebben az épületben nyílt meg 1940. január 20-án, Békéscsaba jelentős egészségügyi intézete a Csabai Szanatórium. A magánszanatórium vezetői Komássy Mihály m. kir. Egészségügyi tanácsos és a csabai Sztanek György dr. sebész főorvos voltak. Az 1-4 ágyas, 8 betegszobás épület ideális helyen, az udvarban lévő nagy park közepén állt. Három osztálya volt, sebészet, szülészet és nőgyógyászat. A szanatórium felszerelése akkoriban a legmodernebbnek volt mondható. Modern műtő, sterilizátor, tágas társalgó szolgálta a betegek felgyógyulását.

A szanatórium vezetői nagy tudású, tapasztalt orvosok, a főápolónő Bártfalvyné hozzáértése volt a biztosíték arra, hogy a Csabai Szanatórium betölti fontos feladatát, hivatását. Azt, hogy itt nemcsak ápolják és gondozzák a betegeket, magánkezelésben részesítik, hanem otthont is nyújtanak számukra.

Az első magán Csabai Szanatórium nevet viselő egészségügyi intézet működése valószínűleg 1944-ben véget ért.

Gécs Béla

 

 

FEL