Békéscsaba anno: Horváth János tanító-igazgató emlékezetére

2016. december 31. 14:07 | Mikóczy Erika

Horváth János tanár, nyugalmazott csabai gimnáziumi igazgató nevéhez fűződik, hogy az egykori algimnázium korszerű épületbe költözhetett. Horváth János három évtizedes munkálkodás után, 1901. december 4-én, életének 78. esztendejében – 115 éve hunyt el.

Horváth János 1823-ban a Győr megyei Reziben született. A gimnázium elvégzése után Győrben jogi akadémiát végzett. A szabadságharcot lovas században tisztként küzdötte végig. A bukás után többekkel Törökországba menekült. Hazatérése után a császári sereg olaszországi lovas ezredébe sorozták közlegénynek. Kitűnő lovas és idomár képességeit ezredese felismerte, ezután jobb sorsa lett.

Később a dunántúli Redó-család pénzzel, könyörgéssel kiszabadította a császári seregből és hazahozta családjához nevelőnek. Életének állomása Orosháza volt ahol magániskolát nyitott. Onnan hozta Haan Lajos lelkész 1864-ben Csabára az algimnáziumba tanárnak, ahol 1868-ban igazgató-tanárnak választották.

Ő maga volt a megtestesült pontosság és lelkiismeretség. Kiváló pedagógiai érzéke, előadói készsége volt, noha tanári képzettséggel nem rendelkezett. Így is 30 éven át bizonyította rátermettségét az oktató-nevelő munkában. Jó helyzetfelismerő képessége jelentős szerepet játszott az algimnázium fennmaradásáért vívott küzdelemben. Sikeresen szállt szembe az algimnáziumot megszüntetni akarók véleményével. A tanítás és a gimnázium vezetése mellett, fáradságos munkájával elérte, hogy az intézmény a rozoga parasztházból 1892-re egy korszerűbb, emeletes algimnáziumi épületbe költözhetett. Jelentős iskolatörténeti írásai hiteles forrásanyagok a csabai gimnáziumi oktatás kezdeti éveiről. A gimnáziumi értesítőknek szerkesztője volt 1865-1893 között.

1893 őszén Horváth János súlyos beteg lett, agyvérzést kapott. Még próbálkozott a tanítással, de 1895 tavaszán végleg búcsúzott az iskolától és nyugállományba került. 1901-ben hunyt el, december 6-án nagy tömeg kísérte koporsóját végső nyughelyére, az evangélikus felsővégi temetőbe. Emlékét híven őrzi és ápolja az Evangélikus Gimnázium. 1910-ben, a legnagyobb csabai utcanév változtatáskor az iskolához közeli, hajdani Kutyatenger utcát Békéscsaba jeles tanító-igazgatójáról Horváth utcának nevezte el.

Gécs Béla

FEL