Atlétika: Márton Anita második lett a nyíregyházi, nemzetközi viadalon

2023. június 12. 10:58 | behir.hu

A Kopp Békéscsabai Atlétikai Club olimpiai bronzérmes súlylökője 18,26 méterrel végzett a második helyen a világbajnok amerikai, Chase Ealey mögött. A hazai atléták közül egyértelműen Takács Boglárka teljesített a legjobban vasárnap a nemzetközi szövetség kontinentális sorozatának bronz kategóriájú nyíregyházi versenyén, melyen 200 méteren győzött, 100 méteren pedig második lett.

A csütörtöki budapesti bronz kategóriás viadallal ellentétben a nyírségi vármegyeszékhelyen nem voltak ideálisak az időjárási viszonyok. Az atléták dolgát komoly szél nehezítette, ami szinte valamennyi sprintszám időeredményét "zárójelbe tette", ugyanis a túl erős hátszélben nem születhettek csúcsok, a félkörnél hosszabb távokon pedig gyakorlatilag kizárta a kiugró eredményt.

A nők klasszikus vágtaszámában erős mezőny gyűlt össze három amerikai és egy trinidadi futóval a rajtnál. A kemény riválisok ellenére a BHSE 21 éves klasszisa ismét esélyes volt a sikerre és nagyszerűen futott, ám a "surranó", 1-es pályán Shannon Ray megtréfálta és megnyerte a versenyt.

Az amerikai sprinter 11.06, Takács pedig 11.10 másodpercet ért el. Ez utóbbi nagy magyar csúcs lehetett volna, ha nem 3,3 méter/másodperces erősségű szél fúj a futam közben.

A 100-as mezőny szinte minden tagja, így Takács is betérdelt a nap zárószámának, a 200 méternek a rajtjába, de a félkörös versenyben nem adott esélyt riválisainak, 100 méter után állt az élre és végül fölényesen győzött. Németh Roland tanítványa - aki csütörtökön 22.77 másodperccel megdöntötte Orosz Irén 42 éves országos rekordját, egyúttal első magyarként teljesítette a távot 23 másodperc alatt - a megengedettnél nagyobb szélben (+2,2 m/mp) 23.01 másodpercet futott.

A szél egyetlen sprintszámnak kedvezett, ez pedig a női 100 méter gát volt (+0,4 m/mp), melyet a szlovák Viktoria Forster nyert meg 12.88 másodperccel a 12.93-as egyéni csúcsát beállító Kerekes Gréta előtt.

Nyíregyházán dobókörbe lépett a magyar atlétika elmúlt évtizedének első számú alakja, az olimpiai bronzérmes, fedett pályás világbajnok Márton Anita is, aki a szabadtéri szezonban eddig nem remekelt, ezúttal viszont jól versenyzett és 18,26 méterrel a második helyen zárt. A békéscsabaiak büszkesége először jutott 18 méter fölé a szezonban, melyben eddig 17,79 méter volt a legjobbja. A számot az amerikaiak világbajnoki címvédője, Chase Ealey nyerte 19,75 méteres remek eredménnyel.

A legkevésbé a diszkoszvetőket zavarta meg a szél, Szikszai Róbertet legalábbis biztosan nem, a nyíregyháziak sportolója ugyanis 63,19-es szezoncsúccsal lett második a 66,01 méterrel győztes dél-afrikai Victor Hogan mögött.

A nap talán legjobb versenyét a női távolugrók produkálták. A számot a csütörtökön 6,75 méteres egyéni csúcsot produkáló Lesti Diána nyerte meg 6,72-vel, mindössze öt centivel megelőzve Bánhidi-Farkas Petrát.

Eredmények:
férfiak:
100 m (+2,4 méter/másodperc): 1. Emmenauel Matadi (libériai) 10.11 másodperc, ..3. Boros Bence 10.53
200 m (+3,0 m/mp): 1. Elijah Morrow (amerikai) 20.53 mp, ...5. Bundschu Patrik 21.45
400 m: 1. Andres Feliz Lidio (dominikai) 46.92 mp, ...4. Steigerwald Ernő 47.91
800 m: 1. Vindics Balázs 1:48.75 p
110 m gát (+3,1 m/mp): 1. Roger Iribarne (kubai) 13.33 mp, ..3. Szeles Bálint 13.74

400 m: 1. Andrea Miklós (román) 52.48 mp, ...4. Rapai Fanni 55.26
100 m gát (+0,4 m/mp): 1. Viktoria Forster (szlovák) 12.88 mp, 2. Kerekes Gréta 12.93
400 m gát: 1. Shiann Salmon (jamaicai) 56.82 mp, 2. Mátó Sára 57.98
magasugrás: 1. Fekete Fédra 1,83 m
távolugrás: 1. Lesti Diána 6,72 m, 2. Bánhidi-Farkas Petra 6,67, 3. Nguyen Anasztázia 6,44
súlylökés: 1. Chase Ealey (amerikai) 19,75 m, 2. Márton Anita 18,26
gerelyhajítás: 1. Kövés Fanni 58,13 m
diszkoszvetés: 1. Salla Sipponen (finn) 56,20 m, 2. Kerekes Dóra 55,89